Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Titlu de călătorie pentru deplasarea cu avionul
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Titlu de călătorie pentru deplasarea cu avionul

In baza unui titlu de călătorie emis de consulatul din Milano, de poate călători cu avionul?
Ma refer la titlu de calatorie. Pe el se specifica faptul ca e valabil pentru o singura calatorie inspre Romania, dar calatoria mea este formata din 2 zboruri intre care primul este intern(de ex: Roma-Milano + Milano-Bucuresti). Poate compania refuza imbarcarea pentru zborul intern pe motiv ca titlul de calatorie e valid doar pentru calatorii inspre Romania ? Sper sa fie un pic mai clar. Multumesc.
Buna seara,

Nu pot sa va raspund la aceasta intrebare, dar puteti intreba direct compania aeriana. Daca zborul este doar pentru tranzit si schimbarea avionului pentru destinatia Romania, cred ca nu ar trebui sa fie o problema, deoarece se considera a fi un singur voiaj, cu o escala.

Dar, repet, cel mai corect si sigur raspuns il puteti obtine de la compania aeriana.
Buna ziua.Pot pleca cu titlul de calatorie cu avionul?Am zbor direct Bologna -Bucuresti.Multumesc
Buna seara,

Sigur ca da. Conditia este sa solicitati in Romania o noua carte de identitate.
Multumesc frumos

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Buna seara,

Sigur ca da. Conditia este sa solicitati in Romania o noua carte de identitate.