Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Releveu cu suprafata mult mai mica. Inginerul greseste?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Releveu cu suprafata mult mai mica. Inginerul greseste?

Apartamentul meu a avut initial 89.55 mp utili. Dupa ce s-a renuntat la debara, camara si doi pereti de hol, banuiesc ca s-a mai creat ceva spatiu in plus, poate 1-2 mp.

Cand s-a facut renovarea, s-au facut dulapuri incastrate (tip dressing/closet american) in aproape fiecare camera, iar caloriferele au fost mascate cu rigips+grilaje.

Ma pregatesc de vanzarea apartamentului (prin credit) si am angajat pe cineva sa imi faca masuratorile. Cand a fost gata releveul, surpriza: 81 mp utili.

Cu clientul pregatit, asteptand dupa actele ce i le va prezenta bancii, va dati seama ca a fost un soc enorm si sunt pe calea de a-l pierde.

E normal sa nu includa dulapurile, rafturile incastrate si spatiul in care sunt caloriferele in masuratori? Nu e tot suprafata utila (si "incalzita" am inteles ca se mai numeste) a apartamentului?
În releveu nu se include mobila!!
Sunt dulapuri incastrate in perete, facute din rigips, cu dulapuri de lemn. Se mai numesc si dressing sau closet (in SUA). Daca in locul lor era un dulap normal, s-ar fi inclus suprafata, nu?
Releveu înseamnă schita construcției, cu pereți, ziduri, compartimentări.