avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas si pensie CAP
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas si pensie CAP

Buna ziua,

Mama mea a primit pensie de urmas din 1996 si pensie CAP din 1997.
In ianuarie 2017, a primit decizie prin care i se solicita sa restituie suma de 6200 lei, pentru ca nu are dreptul sa primeasca 2 pensii. Mama are 25 de ani lucrati in CAP.
In februarie 2017 a primit pensia minima si proprire 180 ron/ luna.
In satul care locuieste mama, majoritatea femeilor sunt vaduve si
primesc 2 pensii, una de
urmas si pe cea de CAP.
Cazul mamei mele este singular in zona. Am mers la CAS Slatina si mi s a spus ca nu are dreptul sa primeasca 2 pensii.
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat,
Ultima modificare: Miercuri, 30 August 2017
Mariana Neacsu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:32, 5 Aprilie 2019
Nu poate cumula două pensii în sistemul public de pensii. Se iau în calculul unei singure pensii toți anii de muncă de la toate locurile de muncă, inclusiv anii lucrați la CAP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

180 lei pensie pentru 34 ani de munca dandanaua dandanaua Persoana pensionată a lucrat 17 ani în CAP (are norme pentru 17 ani integrali în CAP) si 17 ani (1973-1992) la stat, in comert. In cei 17 ani lucrati in ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas AlexAntip AlexAntip Am si eu o intrebare: mai am dreptul la pensie de urmas in situatia urmatoare? Tatal meu a decedat in anul 1998. In prezent eu am implinit varsta de 26 de ... (vezi toată discuția)
Daca o persoana a avut pensie c.a.p. si pensie de urmas la 31.08.2024,va ... Serboteiu Serboteiu Daca o persoana a avut pensie c.a.p. si pensie de urmas la 31.08.2024,va primii in continuare incepand cu 01.09.2024 cele doua pensii cumulate? (vezi toată discuția)