Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas si pensie CAP
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas si pensie CAP

Buna ziua,

Mama mea a primit pensie de urmas din 1996 si pensie CAP din 1997.
In ianuarie 2017, a primit decizie prin care i se solicita sa restituie suma de 6200 lei, pentru ca nu are dreptul sa primeasca 2 pensii. Mama are 25 de ani lucrati in CAP.
In februarie 2017 a primit pensia minima si proprire 180 ron/ luna.
In satul care locuieste mama, majoritatea femeilor sunt vaduve si
primesc 2 pensii, una de
urmas si pe cea de CAP.
Cazul mamei mele este singular in zona. Am mers la CAS Slatina si mi s a spus ca nu are dreptul sa primeasca 2 pensii.
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat,
Mariana Neacsu, utilizator
Nu poate cumula două pensii în sistemul public de pensii. Se iau în calculul unei singure pensii toți anii de muncă de la toate locurile de muncă, inclusiv anii lucrați la CAP.