Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare cu cautiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare cu cautiune

Daca o sa fiu inchis la puscarie pentru 1an sau 2 pentru conducere fara permis adica 2 fapte am sa pot sa ies cu cautiune
Nu. Cautiunea nu se aplica in cazul condamnarii.
Dar judecatorul poate sa dispuna si suspendarea executarii, pentru conducerea fara permis. Care este a doua fapta?
AvTudor_com, utilizator
Cautiunea se plateste pentru a te judeca in libertate pana la condamnarea definitiva.

Dupa condamnare nu se poate plati cautiune urmand a se executa pedeapsa in caz de condamnare penala.

Credeti ca Voiculescu ar fi facut vreo zi de inchisoare daca putea plati cautiune?

Incercati sa faceti tot ce puteti ca sa scapati de inchisoare deoarece puteti avea sanse sa scapati de principiu...
nu mizati pe cautiune.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si a 2 fapta conducere fara permis
Daniel.G a scris:

Si a 2 fapta conducere fara permis

Daca nu ati fost condamnat deja pentru prima fapta puteti primi o pedeasa cu suspendare.
Aveti sanse daca veti fi aparat bine.