avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare cu cautiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare cu cautiune

Daca o sa fiu inchis la puscarie pentru 1an sau 2 pentru conducere fara permis adica 2 fapte am sa pot sa ies cu cautiune
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 09:05, 31 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Cautiunea nu se aplica in cazul condamnarii.
Dar judecatorul poate sa dispuna si suspendarea executarii, pentru conducerea fara permis. Care este a doua fapta?
Ultima modificare: Miercuri, 30 August 2017
AvTudor_com, utilizator
Cautiunea se plateste pentru a te judeca in libertate pana la condamnarea definitiva.

Dupa condamnare nu se poate plati cautiune urmand a se executa pedeapsa in caz de condamnare penala.

Credeti ca Voiculescu ar fi facut vreo zi de inchisoare daca putea plati cautiune?

Incercati sa faceti tot ce puteti ca sa scapati de inchisoare deoarece puteti avea sanse sa scapati de principiu...
nu mizati pe cautiune.
Ultima modificare: Miercuri, 30 August 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si a 2 fapta conducere fara permis
Daniel.G a scris:

Si a 2 fapta conducere fara permis

Daca nu ati fost condamnat deja pentru prima fapta puteti primi o pedeasa cu suspendare.
Aveti sanse daca veti fi aparat bine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere fara permis... recidiva Prostul111 Prostul111 Buna ziua... Va rog din suflet sa ma ajutati... Acum 2 ani de zile am fost depistat la volan cu o alcoolemie de 0.66 la mie in aerul expirat, 1.2 in sange ... (vezi toată discuția)
Inchisoare conducere fara permis Ene  Dragos Ene Dragos buna ziua.am un dosar penal cu 6 luni suspendare pentru conducere fara permis si inainte cu 3 ani sa fac isprava asta pentru care mi sa intocmit dosarul penal ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . acum 5 ani am condus fara permis , acum 1an s-a judecat ... MArian1911 MArian1911 Buna ziua . Acum 5 ani am condus fara permis , acum 1an sa judecat si sa dat o condamnare definitivă de 1 an si 7 luni cu suspendare . Acum 11 luni am fost ... (vezi toată discuția)