Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Am si eu o intrebare legata de indemnizatia de crestere a copilului. Am 2 contracte unul de drep de autor si unul de angajat. Pe contractul d drept de autor figurez cu 14 luni lucrate, iar pe cel de angajat cu 8 luni lucrate. Sun curioasa cum se calculeaza cumularea a celor 2 contracte? Se face media la ambele si se aduna sau se iau impreuna ambele adica 8 luni de pe un contract si 4 de pe celalat? Daca se salculeaza fiecare separat pe contratul d munca unde am doar 8 luni lucrate se va aduna suma totala si se va imparti la 8 luni? Iar de pe contratul cu drept de autor am in ultimele 12 luni 4 luni fara venit se calculeaza 12 luni in care am realizat venituri sau efectiv ultimele 12 luni?
Cornel Vasile, Consilier juridic
indemnizatia este 85% din media veniturilor - 12 luni din 24 de luni de la data nasterii
multumesc pentru raspunsurile si ajutorul acordat.