avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil pentru luna tatalui( luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil pentru luna tatalui( luna 24)

Va rog sa ma ajutati cu modul de calcul a indemnizatiei pentru crestere copil aferenta lunii 24 ( luna tatalui)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:22, 6 Aprilie 2016
1. Indemnizatia o calculeaza AJPIS in baza adeverintei eliberate de angajator (Anexa 2) cu veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Se aduna aceste venituri din cele 12 luni si rezultatul se imparte la 12.
Cuantumul indemnizatieie este de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Daca tatal are o medie de 3200 lei rezulta ca acesta primeste 3200 * 85 % =2720 lei
Trebuie sa intre in concediu in luna iunie 2016.
Conteaza daca mama a optat pentru crestere copil perioada 24 luni?
Indemnizatia tatalui va fi plafonata?

Va multumesc anticipat pentru lamuriri!
Daca vor intra in vigoare noile modificari adoptate de catre parlament, indemnizatia pentru CCC de la 01.07.2016 nu va mai fi plafonata decat la nivel minim.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil al doilea copil (la primul a luat tatal) benlungu benlungu Buna ziua, Avem un copilas in varsta de 11 luni, si urmeaza ca sotia sa nasca al doilea copil in luna septembrie ( primul copil va avea la momentul respectiv ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului cotropica87 cotropica87 Am 2 ore trecute pe carte de munca si un salariu de 200 de lei, se poate sa platesc eu separat darile la stat sa primesc o indemnizatie mai mare nu cea de 600 ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere copil Maya_Rebecca Maya_Rebecca buna ziua, vreau sa raman insarcinata anul acesta si m-ar interesa cateva lucruri. am 2 joburi , ambele cu carte de munca si ambele varsa taxele si impozitele ... (vezi toată discuția)