Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil pentru luna tatalui( luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil pentru luna tatalui( luna 24)

Va rog sa ma ajutati cu modul de calcul a indemnizatiei pentru crestere copil aferenta lunii 24 ( luna tatalui)
1. Indemnizatia o calculeaza AJPIS in baza adeverintei eliberate de angajator (Anexa 2) cu veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Se aduna aceste venituri din cele 12 luni si rezultatul se imparte la 12.
Cuantumul indemnizatieie este de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Daca tatal are o medie de 3200 lei rezulta ca acesta primeste 3200 * 85 % =2720 lei
Trebuie sa intre in concediu in luna iunie 2016.
Conteaza daca mama a optat pentru crestere copil perioada 24 luni?
Indemnizatia tatalui va fi plafonata?

Va multumesc anticipat pentru lamuriri!
Daca vor intra in vigoare noile modificari adoptate de catre parlament, indemnizatia pentru CCC de la 01.07.2016 nu va mai fi plafonata decat la nivel minim.