avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divort in Romania de cetatean american
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divort in Romania de cetatean american

Buna ziua. Prietenul meu este casatorit in SUA cu o femeie de cetatenie americana si au impreuna un copil de 12 ani. El nu are cetatenie americana, ii expirase viza la momentul in care a decis sa se intoarca acasa si traieste in RO de 10 ani. Ea locuieste cu chirie in SUA. Intrebarea este daca el poate sa divorteze aici si care ar fi pasii? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 23:34, 31 August 2017
Buna ziua,
Unde s-au casatorit si unde au avut ultimul domiciliu comun. au transcris certificatul de casatorie in Romania?
Dupa ce veti da aceste detalii va putem ajuta.
Ultima modificare: Joi, 31 August 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
In New York s-au casatorit si au avut domiciliu comun. Nu au transcris in Romania. Multumesc pentru promptitudine!
Ultima modificare: Joi, 31 August 2017
Isirius, utilizator
Buna seara,
Divortul se va judeca dupa legile americane in Statele Unite!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poate divorta? sdeusan sdeusan Am o prietena maritata in SUA, dar sta in Romania. Vrea sa divorteze, dar nu-l mai gaseste pe sot (disparut undeva in SUA ). Poate cumva obtine din Romania ... (vezi toată discuția)
Viza sua angajat angajat Prietenul meu este american de origine si a venit in Romania pentru un timp. Daca ne casatorim aici si apoi dorim sa calatorim in SUA sa ne vizitam familia, eu ... (vezi toată discuția)
Divortul de o persoana cu cetatenie straina georgina_ion georgina_ion Am urmatoarea problema: in octombrie 2008 eram in SUA unde m-am casatorit cu un cetaean american. In aprilie 2009 eu am venit in tara si de atunci am pierdut ... (vezi toată discuția)