Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Divort in Romania de cetatean american
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Divort in Romania de cetatean american

Buna ziua. Prietenul meu este casatorit in SUA cu o femeie de cetatenie americana si au impreuna un copil de 12 ani. El nu are cetatenie americana, ii expirase viza la momentul in care a decis sa se intoarca acasa si traieste in RO de 10 ani. Ea locuieste cu chirie in SUA. Intrebarea este daca el poate sa divorteze aici si care ar fi pasii? Multumesc!
Buna ziua,
Unde s-au casatorit si unde au avut ultimul domiciliu comun. au transcris certificatul de casatorie in Romania?
Dupa ce veti da aceste detalii va putem ajuta.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
In New York s-au casatorit si au avut domiciliu comun. Nu au transcris in Romania. Multumesc pentru promptitudine!
Isirius, utilizator
Buna seara,
Divortul se va judeca dupa legile americane in Statele Unite!