Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum poate divorta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum poate divorta?

Am o prietena maritata in SUA, dar sta in Romania. Vrea sa divorteze, dar nu-l mai gaseste pe sot (disparut undeva in SUA
). Poate cumva obtine din Romania divortul?
Multumesc
poate daca indeplineste 2 conditii
1. transcris casatoria in Romania
2. dovedeste ca ultimul domiciliu comun a fost in Romania
casatoria a fost inregistrata in Ro, dar n-au avut domiciliu comun in Ro niciodata. cred ca am uitat sa spun ca sotul e cetatean american!
in conf cu disp art 607, poti introduce cererea de divort la judecatoria de la domiciliul tau
Avand in vedere casatoria inregistrata in Ro,si sotul este cetatean american, dar are domiciliul in Romania, poate cere in baza Legii 105/1992 divortul la domiciliul din Romania.