avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divortul surorii mele
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divortul surorii mele

sora mea sa casatorit anul trecut in romania iar acum sotul ei vrea sa divorteze de ea in austria se poate
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 16:50, 22 Iunie 2010
la ultimul domiciliu comun
Nu, legea aplicabila in acest caz este legea romana, deci casatoria poate fi desfacuta doar aici in tara, iar ca instanta competenta-instanta de la ultimul domiciliu comun al sotilor.;)
Ultima modificare: Luni, 21 Iunie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Casatoria a fost transcrisa si in Austria? Sau sotul este austriac?
lazar cucuruz a scris:

sora mea sa casatorit anul trecut in romania iar acum sotul ei vrea sa divorteze de ea in austria se poate

Depinde de ultimul domiciliu comun al sotilor si de domiciliul actual al acestora. ;)
depinde de ultimul domiciliu al sotilor
este posibil sa divorteze si in Austria daca indeplineste conditiile impuse de lege

Alte discuții în legătură

Divort romania-usa pitus pitus Va rog spuneti-mi cum poate divorta un roman de sotia sa, care traieste in SUA, a carui adresa n-o cunoaste, ei fiind despartiti in fapt de 4 ani? (vezi toată discuția)
Divort de comun acord victoria58 victoria58 Fiica mea este casatorita cu un italian si traieste in Italia .Casatoria s-a facut acolo,dar ar dorii divortul aici,ca sa se termine mai repede. Ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Divort julio julio Sint romäncä,träiesc de 3 ani in Austria,cäsätoritä cu un cetätean Austriac,am o fetitä de 6 luni näscutä aici si este Austriacä. Dacä mä intorc ... (vezi toată discuția)