Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divortul surorii mele
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divortul surorii mele

sora mea sa casatorit anul trecut in romania iar acum sotul ei vrea sa divorteze de ea in austria se poate
la ultimul domiciliu comun
Nu, legea aplicabila in acest caz este legea romana, deci casatoria poate fi desfacuta doar aici in tara, iar ca instanta competenta-instanta de la ultimul domiciliu comun al sotilor.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Casatoria a fost transcrisa si in Austria? Sau sotul este austriac?
lazar cucuruz a scris:

sora mea sa casatorit anul trecut in romania iar acum sotul ei vrea sa divorteze de ea in austria se poate

Depinde de ultimul domiciliu comun al sotilor si de domiciliul actual al acestora. ;)
depinde de ultimul domiciliu al sotilor
este posibil sa divorteze si in Austria daca indeplineste conditiile impuse de lege