avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară

Bună ziua, în urma divorțului minora primește 200 lei pensie alimentara. Fostul soț s-a recăsătorit și are 2 copii minori ai lui și încă unul tot minor al ei rezultat din alta căsnicie a soției . Cat la sută se calculează pensia copilului meu?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:26, 1 Septembrie 2017
Pentru cei 3 copii ai lui, pensia maxima ce poate fi stabilita e de jumatate din salariul net, asa ca pentru copilul ce locuieste cu dvs, va plati maxim 1/6.
gi-jane2 a scris:

Pentru cei 3 copii ai lui, pensia maxima ce poate fi stabilita e de jumatate din salariul net, asa ca pentru copilul ce locuieste cu dvs, va plati maxim 1/6.

vatavumihaela a scris:

gi-jane2 a scris:

Pentru cei 3 copii ai lui, pensia maxima ce poate fi stabilita e de jumatate din salariul net, asa ca pentru copilul ce locuieste cu dvs, va plati maxim 1/6.



Ați înțeles greșit. El acum în prezent mai are 2 copii ai lui cu actuala soție și încă 1 de la actuala sotie care îl avea dintr-o alta căsnicie. Eu sunt prima sotie care avem 1 copil (12ani) . în prezent am pensia alimentara de 200 lei, întrebarea mea este dacă el a mai făcut 2 copii cu actuala soție și mai are și copilul ei în întreținere din căsnicia anterioara a ei ,EU dacă îl dau pt mărirea pensiei alimentare cât la % i se cuvin copilului meu din salariul lui?
Vi sa răspuns mai sus CORECT - 16,66% fiecare copil în parte.
Copilul soției din prezent nu este în întreținerea lui.
El are legal 3 copii de întreținut, 2 cu actuala soție și cu cel de la dvs sunt în total 3 copii ai lui.
Vi sa răspuns mai sus CORECT - 16,66% fiecare copil în parte.
Copilul soției din prezent nu este în întreținerea lui.
El are legal 3 copii de întreținut, 2 cu actuala soție și cu cel de la dvs sunt în total 3 copii ai lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suma pensiei alimentare se poate modifica? Zaraki Zaraki Fostul sot s-a recasatorit si va avea un copil cu actuala sotie, deci un alt minor in intretinere. El sustile ca din punct de vedere legal, pensia alimentara ... (vezi toată discuția)
Inaintare pentru cerere de marire a pensiei alimentare Danydany81 Danydany81 Buna ziua. Am primit o instiintare de la tribunalul din Hunedoara (fostul domiciliu) din partea fostei sotii, pentru marirea pensiei alimentare a minorului ... (vezi toată discuția)
Marirea pensiei alimentare wyoreal78 wyoreal78 Buna ziua. As dori si eu o lamurire legata de un proces pentru marirea pensiei alimentare. Am un copil cu fosta sotie, caruia ii platesc pensie alimentara in ... (vezi toată discuția)