Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară

Bună ziua, în urma divorțului minora primește 200 lei pensie alimentara. Fostul soț s-a recăsătorit și are 2 copii minori ai lui și încă unul tot minor al ei rezultat din alta căsnicie a soției . Cat la sută se calculează pensia copilului meu?
Pentru cei 3 copii ai lui, pensia maxima ce poate fi stabilita e de jumatate din salariul net, asa ca pentru copilul ce locuieste cu dvs, va plati maxim 1/6.
gi-jane2 a scris:

Pentru cei 3 copii ai lui, pensia maxima ce poate fi stabilita e de jumatate din salariul net, asa ca pentru copilul ce locuieste cu dvs, va plati maxim 1/6.

vatavumihaela a scris:

gi-jane2 a scris:

Pentru cei 3 copii ai lui, pensia maxima ce poate fi stabilita e de jumatate din salariul net, asa ca pentru copilul ce locuieste cu dvs, va plati maxim 1/6.

Ați înțeles greșit. El acum în prezent mai are 2 copii ai lui cu actuala soție și încă 1 de la actuala sotie care îl avea dintr-o alta căsnicie. Eu sunt prima sotie care avem 1 copil (12ani) . în prezent am pensia alimentara de 200 lei, întrebarea mea este dacă el a mai făcut 2 copii cu actuala soție și mai are și copilul ei în întreținere din căsnicia anterioara a ei ,EU dacă îl dau pt mărirea pensiei alimentare cât la % i se cuvin copilului meu din salariul lui?
Vi sa răspuns mai sus CORECT - 16,66% fiecare copil în parte.
Copilul soției din prezent nu este în întreținerea lui.
El are legal 3 copii de întreținut, 2 cu actuala soție și cu cel de la dvs sunt în total 3 copii ai lui.
Vi sa răspuns mai sus CORECT - 16,66% fiecare copil în parte.
Copilul soției din prezent nu este în întreținerea lui.
El are legal 3 copii de întreținut, 2 cu actuala soție și cu cel de la dvs sunt în total 3 copii ai lui.