Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Facturi emise de cabinet de psihologie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Facturi emise de cabinet de psihologie

Bună ziua,
Dacă sunt membru fondator al unui ONG și am și Cabinet Individual de Psihologie pot tăia facturi de pe cabinet către propriul ONG (Beneficiarii ONG ului sunt copii cu autism, clienți ai mei pentru a căror terapie s-au strâns fonduri iar intre ONG și cabinet am semnat un contract de colaborare)
Mulțumesc anticipat!
E ok. Importanta e dovada necesitatii tratamentului psihologic. Astfel, trebuia sa fie un cabinet ...
Desigur, daca ONG-ul plateste acele servicii, ca desigur factura o tai platitorului, chiar daca beneficiarul este un tert. Atentie insa la nivelul ONG sa nu fiti tot Dvs. cel care aproba acel contract si preturile ca sa nu fie conflict de interese - sa aveti o decizie de Consiliu Director in acest sens. Daca sunteti membru in CD nu veti participa la luarea acelei decizii. E regula impusa de legislatie. Si sa existe nominalizati expres beneficiarii si natura si cantitatea serviciilor prestate, in anexe la factura sau acte aditionale la contact sau rapoarte de prestare servicii sau comenzi acceptate sau alte asemenea documente, cu respectarea desigur a confidentialitatii ref. relatia psiholog-beneficiar.