Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caz important recuperare datorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caz important recuperare datorie

Buna ziua. Doresc sa adresez o intrebare pentru un caz mai complicat. O persoana inainte sa moara a facut un contract de imprumut la notariat dar nu pe numele sau, ci al unei nepoate. A imprumutat un prieten cu suma de 50000 de euro provenita din vanxarea unui imobil. Inainte sa moara a spus familiei si copiilor mostenitori despre acest contract. Nepoata a fost intrebata si a recunoscut, dar a spus ca nu mai gaseste hartia. Bineinteles ca exista un duplicat la notariat. Prietenul dator a recunoscut si el si a promis ca o sa dea banii copiilor. Dar nu a dat niciun ban, spunand ca nu are de unde. Acel contract reprezinta titlu executoriu. Intrebarea este cum pot copiii sa recupereze acei bani?
Dezbatere succesiune și apoi executor. Atenție la prescriptie, chiar dacă se întrerupe cursul acesteia pana la acceptarea succesiunii.
avvalentina, utilizator