Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna!- prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna!- prenatal

Puteți sa imi răspundeți si mie va rog la o intrebare? Am lucrat anul trecut 8 luni de zile dupa care nu am lucrat niciunde pana acum 2 luni, la care mam angajat la 4 ore pe zi. Pot beneficia de prenatal daca am in ultimii doi ani 1 an pe cartea de munca din care 4 luni lucrate la 4 ore pe zi? Multumesc!!!
Pentru a putea sa beneficiati de concediu si indemnizația de maternitate , trebuie să fi avut un stagiu de cotizare al contribuţiilor sociale de cel puţin o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Acordarea indemnizatiei de maternitate nu este conditionata de durata timpului de munca, norma intreaga sau timp partial.