Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, iesire din indiviziune, imbunatatiri imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, iesire din indiviziune, imbunatatiri imobil

Buna ziua !
Doresc un sfat pentru a rezolva o situatie neplăcută in care mă aflu. Mama mea a decedat iar eu am vrut sa am grija de soțul ei si am despăgubit cei doi frati ai mei pentru a renunța la moștenirea lor , iar eu urma am grija de tatăl vitreg iar apoi trebuia sa îmi rămână casa mie. Din păcate tatăl meu vitreg nu mai vrea sa aibă un raport tată-fiu cu mine iar eu vreau să-mi recuperez banii . El spune ca nu pot face nimic atâta timp cât el are 5/8 din casa iar eu am doar 3/8.
Notarul la care am fost pentru succesiune mi-a spus că jumătatea din casa rămasă după decesul mamei se împarte la 4, soț si 3 copii, așa ca eu am partea mea si a fraților.
Doresc să-mi rezolv situația si vă rog sa mă sfătuiți pentru a rezolva situația in vreun fel.
Vă mulțumesc mult !
ContSters365742, utilizator
Dupa ce i-ati "despagubit", fratii s-au prezentat la notar sa dea declaratie de renuntare la succesiunea mamei?