Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

buna ziua
problema mea este urmatoarea, desi am cautat pe internet raspuns, nu am gasit
daca primesc indemnizație pentru primul copil, dar cand acesta implineste 1 an si 4 luni, mai nasc inca trei
voi primii indemnizatie pentru toti 4, cumulat
sau doar pentru primul, pana implineste acesta 2 ani, apoi continui cu ceilalți 3
sau se intrerupe la primul si pornesc cu indemnizația pentru tripleti
care din cele 3 cazuri sunt legale, de care pot beneficia
multumesc anticipat
Deoarece cel trei copii se vor naste inainte de a se termina CCC1 , atunci se va intra din CCC1 in CCC2 incepand cu data terminarii CCC1.

Pentru perioada de suprapunere se va primi in plus (pe langa indemnizatia pentru CCC1) o suma egala cu 85% din salatiul minim brut pe economie (1233 lei) pentru fiecare copil nascut.

OUG 111/2010
Art.9
.....
Pe perioada suprapunerii situațiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizației lunare se majorează cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe țară garantat în plată, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.
Cornel Vasile, Consilier juridic