Forum Discuţii juridice Executare silită Notificare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Notificare executare silita

Buna seara
As dori sa ajut un prieten la ananghie. El a facut mai multe credite. A avut unele probleme si din cauza lor a facut multe datorii, In fine, ideea e ca nu a mai reusit sa plateasca nimic si de curand i-a venit acasa o notificare de executare de la executor judecatoresc. Aceasta notificare vine cumva din ambele parti adica si din partea executaorului si din partea bancii, iar la finalul ei se semneaza doar banca. Ce ar trebui sa faca el? Trebuie sa faca contestatie la notificare sau sa astepte sa fie executat ( poprire pe salariu) si apoi sa faca contestatie. mentionez ca are 4 banci si cateva IFN-uri facute on line. Cum trebuie procedat daca ii vin executarile silite de la toate bancile ? Multumesc anticipat.
Ț

Din continutul notificarii ar trebui sa rezulte fara echivoc cine este emitentul-astfel incat dv si prietenul la ananghie sa fie corect si concret informati
Executorul judecatoresc in baza cererii creditorului demareaza etapele si procedura legala de executare silita pentru care intocmeste si comunica debitorului somatie de plata
Contestatia la executare se poate realiza in termen de 15 zile de la comunicarea somatiei de plata
Daca prietenul dv nu stapaneste procedura este de preferat sa contacteze persoana specvializata care sa analizeze responsabil speta/spetele sa hotarasca strategia de reprezentare si de aparare a intereselor celui executat silit
gi-jane2, moderator