avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Notificare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Notificare executare silita

Buna seara
As dori sa ajut un prieten la ananghie. El a facut mai multe credite. A avut unele probleme si din cauza lor a facut multe datorii, In fine, ideea e ca nu a mai reusit sa plateasca nimic si de curand i-a venit acasa o notificare de executare de la executor judecatoresc. Aceasta notificare vine cumva din ambele parti adica si din partea executaorului si din partea bancii, iar la finalul ei se semneaza doar banca. Ce ar trebui sa faca el? Trebuie sa faca contestatie la notificare sau sa astepte sa fie executat ( poprire pe salariu) si apoi sa faca contestatie. mentionez ca are 4 banci si cateva IFN-uri facute on line. Cum trebuie procedat daca ii vin executarile silite de la toate bancile ? Multumesc anticipat.
Ț
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:02, 4 Septembrie 2017

Din continutul notificarii ar trebui sa rezulte fara echivoc cine este emitentul-astfel incat dv si prietenul la ananghie sa fie corect si concret informati
Executorul judecatoresc in baza cererii creditorului demareaza etapele si procedura legala de executare silita pentru care intocmeste si comunica debitorului somatie de plata
Contestatia la executare se poate realiza in termen de 15 zile de la comunicarea somatiei de plata
Daca prietenul dv nu stapaneste procedura este de preferat sa contacteze persoana specvializata care sa analizeze responsabil speta/spetele sa hotarasca strategia de reprezentare si de aparare a intereselor celui executat silit
Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2017
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificări de plată cornel2222 cornel2222 Bună seara, un avocat îți poate trimite notificări de plată în numele unei instituții financiare nebancare? Are aceleași drepturi ca și un executor ... (vezi toată discuția)
Abuz? ioionion ioionion eu sunt din cluj si am o datorie la o banca de 5000 lei,la care nu am platit nimic de vreo 5 ani. acum mi-a venit de la un executor din braila,ca ma executa ... (vezi toată discuția)
Contestaţie la executarea silită ContSters347566 ContSters347566 Bună dimineaţa.Vă rog să-mi spuneţi cum procedează executorul cînd are de făcut o executare silită.Dacă executearea silită se poate amîna sau ... (vezi toată discuția)