Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Deplasare copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Deplasare copil minor

Buna ziua, as dori un raspuns corect pentru urmatoarea intrebare....
Copilul minor de 14 ani isi desfasoara studiile in Germania unde locuieste impreuna cu mama, precizez ca parintii sunt divortati.
As dori sa stiu daca mama impreuna cu copilul poate trece granita fara imputernicire din partea tatalui, mama fiind cea care are tutela si copilul are adresa de Germania impreuna cu mama.?
Buna ziua,
Daca pe sentinta este explicit scris ca mama exercita doar ea autoritatea parinteasca DA! Daca nu, si tatal refuza aprobarea, atunci mama se poate adresa instantei pentru ca sa pronunte o sentinta care sa suplineasca acordul, Folositi si ordonanta presedintiala daca e cazul1
daca are domiciliul in Germania si act cu care poate dovedi, chiar daca exercita impreuan autoritatea parinteasca in comun cu tatal, mama nu are nevoie de acordul tatalui cat copilul se deplaseaza catre adresa de domiciliu.
Conteaza si ce scrie pe hotararea judecatoreasca si ce acte de resedinta are. Puteti sa intrebati direct la politia de frontiera, trimiteti atasat actele