Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nevoii celui care primește plata pensiei de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nevoii celui care primește plata pensiei de întreținere.

Bună ziua!

Situație: părintelui divorțat i s-a încredințat spre creștere și educare copilul și primește lunar dreptul copilului la pensie întreținere

Problema: părintele divorțat căruia i s-a încredințat spre creștere și educare copilul și care primește lunar dreptul copilului la pensie alimentară are în prezent posibilități materiale suficiente pentru a-i asigura copilului cele mai bune condiții de trai

Implicații: plata pensiei de întreținere poate să înceteze

*** *** ***
În Codul familiei, am regăsit următoarele articole:

Art. 44.
În cazul schimbării împrejurărilor, la cererea oricăruia dintre părinți sau a copilului, dacă acesta a împlinit vârsta de paisprezece ani, a autorității tutelare sau a vreunei instituții de ocrotire, instanța judecătorească va putea modifica măsurile privitoare la drepturile și obligațiile personale sau patrimoniale între părinții divorțați și copii.

Art. 94.
Întreținerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere și cu mijloacele celui ce urmează a o plăti.
Instanța judecătorească va putea mări sau micșora obligația de întreținere sau a hotărî, încetarea ei, după cum se schimbă mijloacele celui care dă întreținerea sau nevoia celui ce o primește.
*** *** ***

Întrebarea mea:

Cum poate dovedi părintele divorțat căruia i s-a încredințat spre creștere și educare copilul și care primește dreptul copilului la pensie alimentară că are în prezent posibilități materiale suficiente pentru a-i asigura copilului cele mai bune condiții de trai, astfel încât plata pensiei de întreținere să înceteze chiar și înainte de împlinirea vârstei de 18 ani a copilului?

SAU

Care sunt criteriile/dovezile care atestă că nevoia minorului la întreținere este acoperită în întregime tocmai de părintele care îl are spre creștere și educare, astfel încât plata pensiei de întreținere să înceteze chiar și înainte de împlinirea vârstei de 18 ani a copilului?
De renunțat la pensia de întreținere a minorului nu veți putea renunța , fiind un drepr al minorului și nu al dvs. Codul familiei a fost abrogat, dispozițiile privind drepturile minorilor regăsindu-se acum în Codul civil. Dacă dvs. aveți mijloacele necesare întreținerii minorului este un lucru bun, iar tatăl, ca debitor al obligației de întreținere poate eventual solicita micșorarea cuantumuui pensiei dacă posibilitățile lui de a plăti acea sumă s-au redus sau dacă are și alți minori în întreținere.
Roxana-Ana a scris:

Bună ziua!

Situație: părintelui divorțat i s-a încredințat spre creștere și educare copilul și primește lunar dreptul copilului la pensie întreținere

Problema: părintele divorțat căruia i s-a încredințat spre creștere și educare copilul și care primește lunar dreptul copilului la pensie alimentară are în prezent posibilități materiale suficiente pentru a-i asigura copilului cele mai bune condiții de trai

Implicații: plata pensiei de întreținere poate să înceteze

*** *** ***
În Codul familiei, am regăsit următoarele articole:

Art. 44.
În cazul schimbării împrejurărilor, la cererea oricăruia dintre părinți sau a copilului, dacă acesta a împlinit vârsta de paisprezece ani, a autorității tutelare sau a vreunei instituții de ocrotire, instanța judecătorească va putea modifica măsurile privitoare la drepturile și obligațiile personale sau patrimoniale între părinții divorțați și copii.

Art. 94.
Întreținerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere și cu mijloacele celui ce urmează a o plăti.
Instanța judecătorească va putea mări sau micșora obligația de întreținere sau a hotărî, încetarea ei, după cum se schimbă mijloacele celui care dă întreținerea sau nevoia celui ce o primește.
*** *** ***

Întrebarea mea:

Cum poate dovedi părintele divorțat căruia i s-a încredințat spre creștere și educare copilul și care primește dreptul copilului la pensie alimentară că are în prezent posibilități materiale suficiente pentru a-i asigura copilului cele mai bune condiții de trai, astfel încât plata pensiei de întreținere să înceteze chiar și înainte de împlinirea vârstei de 18 ani a copilului?

SAU

Care sunt criteriile/dovezile care atestă că nevoia minorului la întreținere este acoperită în întregime tocmai de părintele care îl are spre creștere și educare, astfel încât plata pensiei de întreținere să înceteze chiar și înainte de împlinirea vârstei de 18 ani a copilului?

Vedeti ca este abrogat codul familiei.

Pensia se stabileste i functie de venitul parintelui.
Daca are venituri de 10 000 euro pe luna atunci se analizeaza nevoia copilului.
Adica daca 2500 euro ar reprezenta o posibila pensie se va judeca cazul si se va analiza.

Ps.
Dupa telefon nu pot decat sa citez.
Nu am buton de raspuns ci doar ,,citeaza".
Ce doriti de fapt, care e situatia exacta ? copilului ii prisosesc acei bani sau nu vreti sa primiti pensia de la tata sau nu poate plati ?
Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

De renunțat la pensia de întreținere a minorului nu veți putea renunța , fiind un drepr al minorului și nu al dvs. Codul familiei a fost abrogat, dispozițiile privind drepturile minorilor regăsindu-se acum în Codul civil. Dacă dvs. aveți mijloacele necesare întreținerii minorului este un lucru bun, iar tatăl, ca debitor al obligației de întreținere poate eventual solicita micșorarea cuantumuui pensiei dacă posibilitățile lui de a plăti acea sumă s-au redus sau dacă are și alți minori în întreținere.

Din descrierea userului, rezulta ca divortul s-a pronuntat inainte de intrarea in vigoare a Noului Cod Civil (inainte de 15 oct 2011). Asadar opereaza reglementarile de la data respectiva.
Foarte probabil, minorul a devenit major sau a implinit 14 ani. In acest caz, minorul (prin reprezentantul legal), respectiv majorul in continuarea studiilor poate initia o actiune in instanta de tip renuntare la un drept, exonerandu-si astfel tatal de obligatia aferenta.
Mulțumesc mult pentru răspunsuri!
Roxana-Ana, utilizator