Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli platite din fondul de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli platite din fondul de rulment

La ultima sedinta avuta cu proprietarii blocului s-a pus urmatoarea intrebare : Daca un proprietar este plecat din tara ( sau este plecat pur si simplu ) , se poate sa isi plateasca cheltuielile din fondul de rulment ? Adica se taie chitanta pt suma restanta si se specifica ca este din fondul de rulment , acest fond redevenind restant .
Va rugam sa ne spuneti daca este ok sau nu .

Va multumim !
Fondul de rulment reprezintă tamponul dintre furnizori/prestatori şi proprietari pentru serviciile de care beneficiază,
Acest fond de rulment se incaseaza separat cu chitanta personalizata si se restitue doar la instrainarea imobilului.
Legal nu se poate face operatiunea dorita de dvs. respectiv sa se taie chitanta pt suma restanta si se specifice ca este din fondul de rulment.

În sinteză, raportat la prevederile legale în materie, :
1. fondul de rulment trebuie să fie evidenţiat într-un registrul special pentru fiecare apartament în parte;
2. pentru sumele achitate ca şi fond rulment proprietarul primeşte chitanţă personalizată separat faţă de chitanţa pentru cote de întreţinere;
3. suma constituită ca şi fond de rulment al unui apartament este reprezentată de totalul sumelor achitate de către proprietar, de la constituirea asociaţiei şi până în prezent;
4. este obligatoriu, conform legii, să fie constituit;
5. trebuie să fie dimensionat la nivelul celei mai mari întreţineri;
6. se stabileşte numai de către adunarea generală;
7. este folosit numai la plata anticipată a furnizorilor de utilităţi.
Ce se întâmplă cu acest fond de rulment?
a) se constituie şi rămâne al apartamentului care a contribuit;
b) se restituie proprietarului în integralitate la momentul vânzării apartamentului (imobilului);
c) se poate restitui parţial proprietarului dacă cotele de întreţinere ale acestuia sunt semnificativ sub suma constituită (prin montare a unei centrale termice, debranşare, diminuare semnificativă a numărului de persoane);
d) este rulat de către asociaţia de proprietari pentru plata facturilor emise de furnizori şi prestatori de servicii şi recuperat în listele lunare de plată;
e) se diminuează şi scade astfel disponibilul asociaţiei în momentul apariţiei restanţierilor, care la modul practic „înghit” din acest fond de rulment parţial sau total, fiind reîntregit după recuperarea sumelor restante.

Asociaţia de proprietari are obligaţia de a dispune eliberarea sumei reprezentând fond de rulment către proprietarul care vinde/înstrăinează imobilul său şi care a solicitat în scris restituirea acestuia.

Va multumesc pentru raspuns , am inteles ce am de facut :)
Gheorghe Florin a scris:

Fondul de rulment reprezintă tamponul dintre furnizori/prestatori şi proprietari pentru serviciile de care beneficiază,

Nu este obligatoriu ca fondul de rulment sa reprezinte tampon intre furnizor si proprietari-mai ales in cazul in care raportul juridic de furnizare utilitati/prestari servicii este incheiat intre persoane juridice furnizor/prestator si asociatia de proprietari
Utilizarea fondului de rulment se poate face inclusiv in situatii speciale=situatie delicata financiar cand titularul fondului de rulment se afla in imposibilitatea de plata si pentru a nu se inregistra cu sume cu titlu de restanta se pot utiliza sume din fondul de rulment care ulterior va fi actualizat
Nu sunt de acord cu raspunsul postat de @ynocentta.

Daca omu' se afla in situatia aratata - Daca un proprietar este plecat din tara ( sau este plecat pur si simplu ) , acesta are cel putin trei posibilitati pentru a fi in rand cu lumea:
- achita in avans o suma din care as. prop. scade in fiecare luna cheltuielile afisate pe lista de plata - asadar fara proprietarului sa i se calculeze penalizari;
- in astfel de cazuri este imperios necesar ca proprietarul plecat pur si simplu, sa lase o persoana responsabila de apartament, inclusiv cu plate la zi a intretinerii;
- omu' plecat in stainatăţuri să-şi achite de-acolo întreţinera - în baza unor informaţii (telefon, internet, etc) - în contul asociaţiei.
Daca s-ar proceda cu diminuarea FR , în scurt timp acesta s-ar diminua, asociaţia ar fi nevoită să-i reîntregeasca suma, proprietarul nu o achita la timp, astfel ca se pot aplica penalizari şi ajungem de unde am plecat.

Bun raspunsu d-lui consilier jr. Gheorghe Florin !
Adam Grecu a scris:

Daca s-ar proceda cu diminuarea FR , în scurt timp acesta s-ar diminua, asociaţia ar fi nevoită să-i reîntregeasca suma,

Anterior raspunsului ati parcurs intreg raspunsul meu ?
Probabil ca nu ati sesizat precizarea care ulterior va fi actualizat
Ati invocat situatia cu locatarul plecat din tara
Exista posibilitatea ca locatarul sa fie in tara,sa locuiasca in imobil,dar sa se confrunte cu situatie speciala ex ii moare sotul si 2 copii in accident....
Este evident ca situatia este speciala si nu poti sa te duci la usa omului sa-i spui "nu face coliva achita =ti intai intretinerea"
Il lasi pe om cu durerea lui ,ii reti c/v intretinere din fondul de rulment, urmand ca valoarea fondului sa fie reactualizata
ynocentta, utilizator