Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referat medical
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referat medical

Daca medicul curant refuza sa-mi completeze "Referatul medical" pentru obtinerea gradului de invaliditate in vederea obtinerii pensiei de invaliditate, ce este de facut ?Mentionez ca sunt in tratament de TBC si nu am lucrat anterior imbolnavirii si nu am nici un venit.
Ce înțelegeți prin medicul curant`? Cărui medic v-ați adresat cu rugămintea să va propună printr-un referat pentru încadrarea într-un grad de invaliditate`??
Numai medicul specialist PNEUMOLOG este competent să întocmească un asemenea referat.
Dar depinde și de stadiul în care se află boala, contează dacă mai aveți și alte probleme de sănătate care v-ar putea afecta capacitatea de a munci..., și multe alte criterii.
Doar argumentul că nu aveți nici un venit, nu este un motiv de pensionare pe caz de boală.
Pensionarea de boala se face numai atunci când din cauza unor probleme de sănătate v-ați pierdut TOTAL sau PARȚIAL capacitatea de a munci.