Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile venituri din cedarea folosintei ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile venituri din cedarea folosintei bunurilor mai mult de 5 contracte

O persoana fizica are in derulare mai mult de 5 contracte de inchiriere, potrivit legii acestea se incadreaza in categoria veniturilor din activitati independente.
Cheltuielile pentru achizitia unui nou spatiu (taxe notariare/cadastru, comision agentie) pot fi considerate cheltuieli deductibile la calculul venitului impozabil?, deasemenea spatiile detinute si inchiriate pot fi amortizate potrivit codului fiscal?
Multumesc,
Mihai Ghita
Daca noul spatiu il veti folosi pentru a fi inchiriat, cheltuielile enumerate mai sus sunt deductibile.