Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Amortizare imobil deductibilitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Amortizare imobil deductibilitate

Textul intrebarii: Societatea detine un imobil cu destinatia spatii comerciale de inchiriat.
Datorita crizei economico-financiare globale si a trendului descrescator al pietei imobiliare suprafata comerciala nu este inchiriata in totalitate, existand si spatii neinchiriate.
Imobilul este utilizat in prestarea de servicii, dar nu in proportie de 100 %.
Intrebarea este daca amortizarea contabila lunara a imobilului este deductibila la calculul impozitului pe profit in totalitate sau doar proportional cu gradul de utilizare ( inchiriere) a spatiilor comerciale precum si temeiul legal.
Multumesc!
Potrivit Codului Fiscal cheltuielile care au legatura cu activitatea intreprinderii (deci sunt facute pentru a obtine venituri) sunt deductibile.

Desi imobilul respectiv nu este inchiriat in totalitate, dar este pe piata, deci, dupa pararea mea, amortizarea este deductibila in totalitate.
Imobilul se amortizeaza si cheltuielile sunt deductibile in totalitate chiar daca e inchiriat doar partial.