Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... BO refuzat la plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

BO refuzat la plata

Buna ziua,
Am facut un contract cu o firma, am vandut marfa cu acte si totul in regula am primit un bilet la ordin (BO) cu scadenta la 90 zile, adica la inceputul lunii septembrie 2017. Am dus BO la banca unde a fost refuzat total din lipsa de disponibil. Acum nu mai imi raspunde nimeni la mesaje, mail, telefoane. Am inteles ca in 27.07.2017 Tribunalul Galati (firma are sediul social in Galati) a admis intrarea in concordat preventiv a firmei. Ma pot duce cu BO la executorul judecatoresc ? Sau sa il dau in judecata pe ordonanta de plata? Sau ce imi recomandati sa fac mai departe. Am rugamintea sa ma ajutati cu raspunsuri cat mai detaliate. Multumesc frumos de ajutor si suport..
Biletul la ordin este titlu executoriu, va puteti adresa unui executor judecatoresc.
in acelasi timp fapta poate sa reprezinte infractiune, depinde de situatia concreta.
Multumesc de raspuns. Exista un termen pana la care ma pot adresa executorului judecatoresc. Daca scadenta a fost in data de 01.09.2017 pana cand ma pot duce la executor si ce documente sunt necesare?