Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare cim

Buna ziua
in cazul in care avem un contract de munca care trebuie suspendat de exemplu cu data de 4 spetembrie, se mai poate opera retro? tinand cont de cele 20 zile lucratoare?
Daca facem calculul , cele 20 de zile lucratoare expira in luna octombrie 2017 pe data de 2.

Prin urmare, puteti transmite REVISAL-ul fara nicio problema.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna seara
multumesc
doar modificarile privind schimbarea functiei, a salariului nu se mai pot opera ulterior datei de cand intra in vigoare
acelasi lucru este valabil si pt concediu fara plata? nu se poate opera in termen de 20 zile lucratoare ?
Modificarea functiei, dupa data de 07.08.2017, trebuie efectuata in REVISAL anterior datei modificarii.

Suspendarea c.i.m. se transmite in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

HG 500/2011
art.3
....
(2) Registrul privat se completează în ordinea încheierii contractelor individuale de muncă și cuprinde următoarele elemente:
....
m) perioada, cauzele de suspendare și data încetării suspendării contractului individual de muncă, cu excepția cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
....

art.4
(1) Transmiterea registrului privat către inspectoratul teritorial de muncă, cu elementele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează:
......
b) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. m) se transmit în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data suspendării/data încetării suspendării;
......
multumesc