Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre partaj - dovada bunului propriu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre partaj - dovada bunului propriu

Buna ziua m_am casatorit in 1990
eu singura am cumparat apartament 1992
pe sentinta de divort definitiva 2001
scrie ca din 1991 lipsea de acasa si ne-am separat el nemairevenind la domiciliul conjugal .
Mai trebuie facut partaj? mai ales ca au trecut atitia 16 ani de atunci /
multumesc pentru un raspuns eventual.
C9nform legii este prezumat bun comun.
Dar nu va obliga nimeni sa faceti partaj.
Ramaneti asa daca nu vreti sa vindeti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bunurile dobandite in timpul mariajului se prezuma a fi comune ale celor doi soti.

Prezumtia instituita nu este una irefragrabila, ci poate fi combatuta cu orice proba contrara.

Imobilul a fost dobandit de dumneavoastra, dupa incheierea casatoriei.

Era aplicabil regimul comunitatii legale de bunuri.

Ceea ce caracterizeaza proprietatea devalmasa este faptul ca niciunul dintre cei doi codevalmasi nu are o cota ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.

Dreptul de proprietate nu este fractionat, in materialitatea sa.

Divizarea efectiva a dreptului de proprietate este realizata prin partaj.

Actiunea de partaj nu este supusa prescriptiei extinctive, putand fi promovata oricand, nimeni nefiind obligat sa ramana in indiviziune.

Dumneavoastra puteti demonstra ca ati avut un aport mai mare, la plata pretului, asa incat instanta sa stabileasca , in speta, cote diferentiate.

(prezumtia de contributie egala a sotilor poate fi rasturnata, prin orice mijloc de proba ).

Succes.
Buna ziua , multumesc foarte mult pentru raspuns .
Buna ziua multumesc mult pentru raspuns.
dar am uitat sa precizez ca acum dupa atitia ani 16 ani care au trecut m_am recasatorit si in ziua cind eu de exemplu n-o sa mai fiu in cazul acesta atunci cui o sa ii ramina casa ?
multumesc anticipat pentru un raspuns eventual .