avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cui ii revin costurile pentru cota per indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cui ii revin costurile pentru cota per indiviza

Cui ii revin costurile per cota indiviza intr-un spatiu locativ? In contract scrie ca locatorul suporta cheltuielile de reparatii si intretinere generala a imobilului, insa acesta refuza
Ultima modificare: Joi, 7 Septembrie 2017
Elena H, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:46, 7 Septembrie 2017
Atat timp cat partile prin contractul de locatiune au prevazut si asumat responsabilitatea ca obligatia achitarii c/v intretinere/reparatie la partea comuna imobil in sarcina locatorului,acesta are obligatia sa suporte sumele in cauza
Daca locatorul intelege sa nu achite c/v reparatii/intretinere se va confrunta cu situatia acumularii de sume cu titlu de restanta-generatoare de penalitati
Daca locatorul isi asuma responsabilitatea sa nu achite c/v suma intretinere/reparatie parti comune in termenul scadent, automat isi asuma riscul sa fie actionat in instanta de catre asociatia de proprietari pentru recuperare debit
Va multumesc pentru raspuns! Insa acesta nu a acumulat pana acum restante pentru ca m-a pus pe mine sa platesc, desi i-am aratat clauza din contract. Asadar ar trebui doar sa nu mai platesc partea lui pentru a il face sa inteleaga?
Ultima modificare: Joi, 7 Septembrie 2017
Elena H, utilizator
Incercati sa solutionati amiabil,sustinandu-va punctul de vedere cu prevederea din contractul de locatiune asumat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chiriasul trebuie sa plateasca cota parte sau proprietarul? Puchiduta Puchiduta Buna ziua, doresc sa ma autati cu un raspuns. chiriasul trebuie sa plateasca cota parte indiviza? sau proprietarul? Pentru ca cota parte indiviza inseama cu ... (vezi toată discuția)
Suportarea cheltuielilor comune branzovenescu branzovenescu Locuiesc cu chirie intr-o garsoniera. La blocul in care locuiesc s-au facut recent reparatii majore la acoperis. Cum se calculeaza cota de participare la ... (vezi toată discuția)
Taxa habitat/salubrizare mariuspopa1 mariuspopa1 Buna ziua am sa fiu scurt si la obiect. Am locuit in chirie in orasul Constanta timp de un an(2013). Acum cateva zile am primit la adresa din buletin respectiv ... (vezi toată discuția)