Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cui ii revin costurile pentru cota per indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cui ii revin costurile pentru cota per indiviza

Cui ii revin costurile per cota indiviza intr-un spatiu locativ? In contract scrie ca locatorul suporta cheltuielile de reparatii si intretinere generala a imobilului, insa acesta refuza
Elena H, utilizator
Atat timp cat partile prin contractul de locatiune au prevazut si asumat responsabilitatea ca obligatia achitarii c/v intretinere/reparatie la partea comuna imobil in sarcina locatorului,acesta are obligatia sa suporte sumele in cauza
Daca locatorul intelege sa nu achite c/v reparatii/intretinere se va confrunta cu situatia acumularii de sume cu titlu de restanta-generatoare de penalitati
Daca locatorul isi asuma responsabilitatea sa nu achite c/v suma intretinere/reparatie parti comune in termenul scadent, automat isi asuma riscul sa fie actionat in instanta de catre asociatia de proprietari pentru recuperare debit
Va multumesc pentru raspuns! Insa acesta nu a acumulat pana acum restante pentru ca m-a pus pe mine sa platesc, desi i-am aratat clauza din contract. Asadar ar trebui doar sa nu mai platesc partea lui pentru a il face sa inteleaga?
Elena H, utilizator
Incercati sa solutionati amiabil,sustinandu-va punctul de vedere cu prevederea din contractul de locatiune asumat