Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Condica de prezenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Condica de prezenta

Azi am primit și eu formularul.Sefa de resurse umane ne-a spus sa trecem 8 ore de lucru adică de la 8:30 la 16:30. Programul afișat pe ușă magazinului e de la 8:30 la 17:00. Corect ar fi sa fie același program și în condica și pe ușă nu ? Ce e de făcut dacă ei ne obligă să stăm opt ore jumate așa cum e afișat pe ușă și nu 8 ore cât ne impun sa trecem pe condica? E ok daca programul din condica nu e ca cel de pe ușă?
Rozina22, utilizator
In Regulamentul de ordine interioara al firmei ar trebui sa se regaseasca justificarea programului de lucru 8,30-17. Probabil este vorba de o pauza de masa pe care o ia fiecare angajat, in parte, atunci cand poate, fara a se inchide magazinul.
Eu închid,eu deschid.Exista o nota interna cu program de opt ore jumate.Nu am pauză de masă.Intrebarea era dacă e ok ca programul din condica nu bate cu cel de pe ușă.
Nu este corect , ca programul de munca sa nu coincida cu realitatea.

Daca la munca stati pana la ora 17.00 , atunci si in condica la ora incetarii activitatii trebuie sa fie mentionata ora 17.
Mulțumesc pentru răspunsuri.