Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Estimare cval expertize, Nota de fundamentare pentru ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Estimare cval expertize, Nota de fundamentare pentru rectificare bugetara

Buna seara !

In cadrul sedintei de astazi, s-a hotarat
ca la procesul penal, institutia noastra,ca parte civila prejudiciata,
sa raspunda instantei ca este de acord sa se faca expertiza muzeografica, expertiza contabila si expertiza grafologica
pentru bunurile muzeale care fac obiectul procesului.

Insa, la aceasta data institutia nu are bani in buget
pentru efectuarea expertizelor.

Seful compartimentului de la muzeu va trebui sa faca
o Nota de fundamentare pentru rectificare buget.

Va rog foarte mult sa ne ajutati cu un sfat
si sa ne spuneti:
- ce ar trebui sa contina acea Nota de fundamentare ?
- cine ar trebui sa faca o estimare a sumei
pe care institutia noastra o va cere la rectificarea bugetara ?
Ce salariat va trebui sa faca o estimare a cval expertize ?
- cine altcineva ne-ar putea spune cat ar costa cele 3 expertize,
ca sa putem cere o suma cat de cat exacta Consiliului Judetean ?
- ce documente va trebui atasate
la acea Nota de fundamentare pentru rectificare bugetara ?
- daca vom obtine o suma mai mica decat vor costa cele 3 expertize,
cum am putea proceda ? .... pentru este aproape sfarsitul anului
si nu vom mai putea obtine o alta suma suplimentara de bani.

Va rugam din suflet sa ne ajutati cu catve sfaturi utile.
oanaportar, utilizator
Este vorba de 3 expertize tehnice judicare care se vor face de catre experti diferiti, dupa specializarea de expertiza. Evaluarea expertizei se poate face numai de catre expertul desemnat de instanta de judecata, in functie de obiectivele fixate/ aprobate si volumul de lucru pentru fiecare expertiza in parte, de catre instanta de judecata.
Niciuna dintre expertizele mentionate nu sunt ieftine, costurile fiind si in functie de pregatirea expertului/ specialistului tehnic judiciar. Expertiza muzeografica (?!) presupun ca se refera la tablouri, sculpturi, etc. si va putea fi facuta numai de specialisti cu inalta calificare profesionala. Expertiza grafologica poate fi facuta numai de catre experti din cadrul Institutului national de criminalistica (INC).
Bunurile muzeale sunt cu siguranta in numar considerabil.
Cu siguranta, expertizele vor fi de durata si in functie de multitudinea bunurilor muzeale. Este posibil ca expertizele sa dureze mai mult de 6 luni.
In momentul desemnarii expertilor de catre instanta de judecata si a fixarii obiectivelor pentru expertiza se stabileste un onorariu provizoriu in functie de evaluarea preliminara facuta de catre experti pentru fiecare expertiza in parte.
In nota de fundamentare trebuie sa mentionati in amanunt/ sa nominalizati ce doriti sa sa faca de catre experti pentru fiecare bun in parte, sa aveti in vedere toate bunurile care doriti sa fie expertizate.
Estimarea sumei poate fi facuta doar de catre experti.
Documentele ce le veti atasa la nota de fundamentare sunt in functie de ce doriti sa se faca la fiecare bun in parte si in ce scop.
Probabil veti putea dispune de bani pentru expertize, doar dupa rectificarea bugetara, undeva pe la sfarsitul lui octombrie (cel mai optimist termen). Cum niciun expert nu se va apuca de expertiza pana nu sunt depusi banii pentru onorariul provizoriu in contul Biroului local pentru expertize tehnice judiciare pe numele expertului (in cazul expertizei contabile si probabil a celei muzeografice) si in contul INC pentru expertiza grafologica, probabil, anul acesta va fi nevoie doar de suma reperezentand onorariul provizoriu al expertilor. O data fixat onorariul provizoriu, puteti solicita expertilor sa faca evaluarea costurilor totale ale fiecarei expertize in parte si in functie de acestea sa solicitati bani si in anul 2018.
Din mesajul dvs. inteleg ca este vorba de o ancheta penala, caz in care plata expertilor ar trebui sa se faca de catre parchet din fondurile Ministerului public. Cum aceste fonduri nu sunt niciodata suficiente, probabil, procurorul a cerut ca plata expertilor sa se faca de catre partea prejudiciata.
Cheltuielile de judecata se pot recupera de la partea care a pierdut procesul, dar numai cand exista o sentinta definitiva.
Directorul institutiei noastre a cerut instantei de judecata
un termen de amanare a discutarii Obiectivelor celor 3 Expertize,
respectiv o amanare a depunerii propunerilor de Obiective
pana la finalizarea inventarierii bunurilor muzeale aflate in patrimoniul institutiei noastre.

Motivare:
- noua conducere
- doar dupa inventariere, analiza si verificare/identificare bunuri,
se va sti pentru ce bunuri se va cere Expertiza muzeografica si valorica /contabila,
ce anume se va cere a fi expertizat, ce anume trebuie lamurit prin Expertize,
si se va putea stabili pretul cat va costa Expertiza.

Comisia de inventariere si seful compartimentului muzeografie
vor identifica fiecare bun care face obiectul Dosarului penal,
vor spune daca bunurile au fost supraevaluate,
vor spune daca bunurile achizitionate sunt bunuri culturale sau nu /daca au valoare de bun muzeal
sau de bun comun, .....
Iar toata aceasta Situatie a bunurilor
va sta la formularea propunerilor de Obiective de expertize.

Instanta va admite sau va respinge Cererea de amanare ?

Nota de fundamentare pentru rectificare bugetara
s-ar putea face avand in vedere
avansul de onorariu de expert ? ...
urmand ca apoi fiecare expert in parte ( muzeograf, contabil, grafolog )
sa stabileasca /sa spuna care este pretul total de plata ?
Cat este in prezent un avans de onorariu de expert
pentru fiecare expert in parte ? - 2000 lei sau mai mult ?

Daca nu puteti stabili obiectivele pentru expertiza, instanta nu va desemna un expert si onorariul chiar cel provizoriu nu are elementele de baza pentru a fi stabilit.
Nu am de unde sti ce va hotari instanta de judecata, probabil va amana/ inchide procesul pana se vor stabili obiectivele pentru expertiza.
In mesajul dvs. faceti o mentiune, citez: ".... Comisia de inventariere si seful compartimentului muzeografie vor identifica fiecare bun care face obiectul Dosarului penal, vor spune daca bunurile au fost supraevaluate, vor spune daca bunurile achizitionate sunt bunuri culturale sau nu /daca au valoare de bun muzealsau de bun comun, ....." Daca respectiva comisie poate sa faca acest lucru, nu inteleg pentru ce aveti nevoie de expertiza judiciara ?!
Directorul institutiei mi-a spus urmatoarele:

Comisia de inventariere vor sesiza conducerea despre
suspiciunile pe care le are in legatura cu bunurile muzeale.

Apoi, se vrea ca o alta Comisie formata din specialisti
sa se pronunte,
de ex.: daca bunurile muzeale, asupra carora ar plana suspiciuni,
sunt bunuri culturale sau nu ( daca au valoare muzeala sau nu ),
daca sunt supraevaluate sau nu,
daca sunt bunurile achizitionate sau daca au fost inlocuite, ....
sau
macar sa se faca o Lista cu acele bunuri care ar necesita lamuriri
din partea unor experti
si sa fie data in proces pentru clarificare.

Cei 2 inculpati si martorii - au Declaratii contrare.
Unii spun ca bunurile exista in institutie,
altii spun ca nu au fost aduse sau ca au fost inlocuite .....

Fostul Registru cu bunuri a disparut odata cu fosta conducere
care sunt inculpati in acest Dosar penal,
Fise bunuri si fotografii nu s-au facut la toate bunurile, ....

iar salariatii institutiei refuza sa faca vreo apreciere sau evaluare,
cerand ca un expert sa lamureasca totul .....
Fiind vorba de un caz penal, este normal ca angajatii institutiei sa nu se pronunte asupra valorii muzeale a unor bunuri din inventar.
Nicio expertiza nu va putea stabili daca bunurile achizitionate initial, au fost inlocuite ulterior. Aici intervine doare cercetarea penala directa efectuata de procuror in cadrul careia vor fi audiati/ intrebati salariatii muzeului.
Personal nu cred ca o comisie numita la nivelul instutiei poate intocmi lista de care amintiti, in conditiile in care nu exista elemente de comparatie, certe.
Registrul cu achizitii de bunuri ar putea face ceva lumina in achizitiile respective in sensul ca ar putea stabili de unde au fost achizitionate si eventual, in ce conditii (document de autentificare, pret, catalog, etc.).
Procurorul va fi interesat de procedura de achizitionare a unor bunuri culturale si de modul de aprobare a acesteia, in cadrul institutiei respective.