Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... se poate sti ce tarif /experti va trebui platit ? se ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

se poate sti ce tarif /experti va trebui platit ? se poate afla care sunt tarifele de expertize ? - pentru a se cere bani la Bugetul /2018 ?

Buna ziua !

Intr-un proces care se judeca la Judecatorie
s-a pus problema efectuarii unor expertize a unor bunuri culturale.
Este vorba de o Expertiza muzeografica si o Expertiza contabila
pe care le va suporta institutia noastra.
Fiind la sfarsit de an si nestiind cat vor costa cele 2 Expertize,
nu se stie ce buget va trebui sa se aloce in acest sens pentru anul 2018.
De aceea, institutia noastra va trebui sa cunoasca
ce sume vor fi necesare pentru cele 2 Expertize,
adica cati lei va trebui sa plateasca pentru Expertize,
in asa fel incat sa ceara sumele la bugetul din anul 2018.

Va rog frumos sa ne ajutati cu cateva sfaturi:
- institutia noastra se poate adresa catre Biroul Expertilor
pentru a i se comunica care poate fi tariful
pe care va trebui sa il achite
pentru efectuarea Expertizei muzeografice si o Expertizei contabile ?
- exista un anumit tarif pentru fiecare domeniu ( muzeografic, contabil, etc. ) de expertiza ?
- se poate sti cat este onorariul de expert muzeografic si
cat este onorariul de expert contabil ?

oanaportar, utilizator
Reluati o discutie mai veche purtata aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Inteleg ca nu ati facut pasi inainte de la aceasta discutie si instanta nu a dispus efectuarea expertizelor.
Degeaba va adresati BLETJ. Tariful nu il stabileste biroul.
Instanta de judecata stabileste un onorariu provizoriu in functie de volumul de munca, pregatirea academica a expertului, complexistatea expertizei, etc. Expertul desemnat notifica instantei de judecata, dupa ce studiaza dosarul si depune la dosarul cauzei o evaluare a expertizei care de cele mai multe ori este valoric, peste onorariul provizoriu. Dupa efectuarea expertizei, o data cu raportul, expertl depune si o evaluare a costurilor expertizei, de cele mai multe ori incadrandu-se in evaluarea initiala, la primirea notei de desemnare ca expert in cauza.
De la ultima discutie aveati timp suficient sa contactati experti carora sa le prezentati chiar cu titlu informativ ce doriti sa se expertizeze, sa poata aprecia volumul de munca si sa va comunice un onorariu aproximativ de care sa tineti cont pentru solicitarea de buget pentru 2018.
Asa cum am mentionat si in discutia anterioara, costurile nu sunt mici, in special la expertiza muzeografica unde, cu siguranta vor fi desemnati ca experti persoane cu pregatire academica consistenta. Ar trebui sa plecati de la ideea ca doar pentru expertiza unui singur tablou costurile pot insuma cateva mii, chiar zeci de mii de lei. Sa aveti in vedere ca un expert muzeograf poate utiliza in cadrul expertizei metode specifice folosind aparatura specifica, analize de laborator, etc.
Acum institutia noastra este in etapa in care
a depus Obiective pentru cele 2 Expertize
iar la termenul de judecata urmator
se vor pune in discutie.
In sedinta de la sfarsit de an s-a pus ca punct de discutie
si costul celor 2 Expertize si asigurarea sumelor
in bugetul din anul 2018.

Va multumesc din tot sufletul pentru timpul acordat si pentru sfaturi !!!! ....
oanaportar, utilizator
Va trebui sa asteptati nota de evaluare a expertizei de catre expertii desemnati de instanta de judecata. Daca ati nominalizat un numar de piese de arta (tablouri, sculpturi, etc.) care urmeaza a fi expertizate exista o idee pe care si-o poate forma un expert desemnat.
Cereti cat mai multi bani de la buget daca doriti sa se efectueze expertizele de arta. Nu veti gasi niciun expert de arta care sa lucreze pe gratis, stiut fiind ca astfel de expertize sunt de regula de durata si imprevizibile ca si mod de abordare. Trebuie sa faceti separare si pentru categoriile de piese de arta, expertii de arta sunt specializati pe domenii destul de limitate, nu la gramada.
Nu inteleg de ce nu luati legatura cu un expert pentru o consultatie, contracost, in urma careia sa va faceti o idee cum se taxeaza ca onorarii astfel de expertize. Eventual le aratati un tablou/ sculptura/ grafica, etc. sa-si dea cu parerea. O consultatie nu poate fi exagerat de scumpa.
Da, s-a depus la instanta si o Situatie cu bunurile pentru care institutia noastra
a solicitat cele 2 Expertize, indicandu-se si problemele,
respectiv care bunuri sunt bunuri de inventar si nu bunuri culturale, si ca atare
care bunuri au fost supraevaluate, precum si care bunuri sunt lipsa si care necesita
o actualizare pret pentru a putea fi recuperat prejudiciul la valoarea actuala.

Va rog frumos sa imi spuneti daca
o plata pentru o consultatie expert,
odata ce suntem o institutie publica,
nu va fi imputata ca fiind o plata in plus
fata de costurile pentru proces ?
Curtea de Conturi procedeaza in acest fel,
daca se fac plati suplimentare.

Va rog frumos sa imi mai spuneti
daca pentru bugetul din anul 2018
putem sa cerem o suma mai mare,
in baza unei estimari si nu a unor date certe ? ...
pentru ca in cazul in care institutia va primi bani mai putini in buget
nu va avea de unde sa suporte costurile cu cele 2 Expertize.

Nu cunosc procedurile in cadrul institutiilor publice. Stiu doar cum se pot efectua expertize, indiferent daca solicitantul este persoana fizica, institutie publica, firma de stat sau firma privata. Legislatia pentru expertize tehnice judiciare nu are in vedere astfel de impartiri ale solicitantilor.
Din formularea dvs., nu inteleg de ce mai aveti nevoie de expertiza, daca deja ati impartit bunurile - de inventar, culturale/ bunuri supraevaluate, bunuri pentru reactualizare pret.
Dupa parerea mea, expertul tocmai asa ceva trebuia sa stabileasca.