Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... se poate sti ce tarif /experti va trebui platit ? se ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

se poate sti ce tarif /experti va trebui platit ? se poate afla care sunt tarifele de expertize ? - pentru a se cere bani la Bugetul /2018 ?

Buna ziua !

Intr-un proces care se judeca la Judecatorie
s-a pus problema efectuarii unor expertize a unor bunuri culturale.
Este vorba de o Expertiza muzeografica si o Expertiza contabila
pe care le va suporta institutia noastra.
Fiind la sfarsit de an si nestiind cat vor costa cele 2 Expertize,
nu se stie ce buget va trebui sa se aloce in acest sens pentru anul 2018.
De aceea, institutia noastra va trebui sa cunoasca
ce sume vor fi necesare pentru cele 2 Expertize,
adica cati lei va trebui sa plateasca pentru Expertize,
in asa fel incat sa ceara sumele la bugetul din anul 2018.

Va rog frumos sa ne ajutati cu cateva sfaturi:
- institutia noastra se poate adresa catre Biroul Expertilor
pentru a i se comunica care poate fi tariful
pe care va trebui sa il achite
pentru efectuarea Expertizei muzeografice si o Expertizei contabile ?
- exista un anumit tarif pentru fiecare domeniu ( muzeografic, contabil, etc. ) de expertiza ?
- se poate sti cat este onorariul de expert muzeografic si
cat este onorariul de expert contabil ?

oanaportar, utilizator
Puteti contesta concluziile procurorului mentionand documentat, cu exemple ce nu pot fi contestate exact ce considerati ca este prejudiciu pentru firma dvs.
Exemplu: bratara cutare .... figureaza ca fiind din aur, iar in urma expertizei ANPC, la poz. ... figureaza ca fiind din fier/ otel.
si in cazul de mai sus,
in cazul in care institutia va contesta Concluziile procurorului,
nu ar fi trebuit sa se fi facut o Expertiza muzeografica
sau cel putin o Expertiza contabila
ca sa se stie care este prejudiciul ?

...... iar daca instanta penala nu a fost de acord cu Expertizele,
cine va spune care este valoarea reala a unui asemenea bun, de exemplu ?
institutia ?
instanta va accepta asta ? sau
va pune Dosarul din nou pe rol ?
sau institutia ar trebui sa ceara mai bine in Concluziile scrise
ca Cererea sa sa se solutioneze pe cale separata, in civil ?
si nu asa cum a facut instanta de Fond care a respins-o .....
iar daca este Apel, inculpatii cum vor mai putea contesta ?

O alta problema in Dosar este ca
procurorul a cerut si anularea unui Contract
in care un Expert a facut Expertizele bunurilor culturale in anii 2007-2009.
Problema este ca, daca se va anula Contractul ce a fost incheiat cu acesta,
cum va ramane cu Expertizele pe care le-a facut ?
Vor mai fi valabile ? sau nu ?

iar plata facuta atunci pentru expert,
odata ce Contractul se va anula ca nelegal,
ar insemna ca si acele plati au fost nelegale ? si constituie un prejudiciu suferit de institutie ?
sau au fost legale pentru ca Expertul si-a facut treaba,
dar si pentru ca acesta a experizat bunurile in baza unui Atestat acreditat ?
... si atunci,
daca plata facuta atunci pentru expert constituie un prejudiciu pentru institutie,
fosta conducere - fostul director si fostul contabil sef - care sunt inculpati
vor plati prejudiciul ?
oanaportar, utilizator
Intrebarile legate de valoarea prejudiciului trebuie sa le puneti prin contestarea concluziilor, procurorului care a considerat ca nu sunt necesare expertizele.
Despre anularea contractului trebuie intrebat tot procurorul.
Pentru expertiza care i s-a cerut, expertul si-a facut treaba si a fost platit. Restul aspectelor tin de managementul institutiei dvs., nu de un mod de efectuare/ derulare expertiza.
Orice institutie publica are obligatoriu, ca angajat cu CIM, un jurist. Acesta este cel care trebuie sa va raspunda la toate intrebarile care tin de managementul institutiei. Daca veti pune in continuare acelasi gen de intrebari, apartinand de domenii diverse, nu am cum sa va raspund, nu sunt specializat in toate domeniile, nu cunosc documentele certe din dosarele firmei si in mod deosebit de important, nu am idee despre cum se deruleaza in fapt, managementul firmei.
Daca juristul firmei, detinanad toate datele existente, nu este competent sa va raspunda, acesta poate fi inlocuit sau institutia poate sa incheie, contracost, un contract/ mai multe contracte, dupa caz si domenii de interes, de prestari servicii cu avocati specializati in acest gen de cazuri.
Din genul de intrebari pe care le tot postati de 2-3 luni incoace, nu ma dumiresc care este rolul/ postul dvs. in respectiva institutie. Sigur este ca, indiferent de institutie, nu poate exista o fisa de post care sa acopere toate domeniile de care va interesati. Nici pe acest forum nu exista o anume sectiune pe care sa se dea raspuns la tot felul de intrebari din domenii de activitate diverse, multe dintre intrebari neavand nicio legatura legislativa intre ele.
Consilier juridic nu avem in acest moment. Postul este vacant.
Fiind salariu foarte mic nu se prezinta nimeni la concurs.

Postul ocupat este de referent.
Contabilul este nou angajat ...
asa ca incercam sa ne descurcam cum putem .....
va cerem ajutorul mereu, iar pentru acest lucru va multumim !

Va multumim inca o data enorm de mult pentru ajutor
si pentru sfaturile date.