Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Va rog URGENT ! Ajutati-ma !
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Va rog URGENT ! Ajutati-ma !

La ultimul termen de judecata,
judecatorul a anuntat partile ca
astazi, la ora 14.00,
se va da Pronuntarea in Dosar.

Pot sa mai depun Precizari
privind sumele pretinse ?
in sensul sa schimb cuantumul sumei
mentionate in Concluziile scrise ?
In Concluziile scrise
s-a facut trimitere la Adresa contabilului sef
care a indicat un prejudiciu si niste sume,
precum si faptul ca suntem de acord cu
Raspunsul procurorului
care a dat alt prejudiciu si alte sume.

Judecatorul nu a fost de acord cu expertiza contabila in dosar
si de aceea nu am stiut ce sa cerem.

In final, am aflat ca este mai bine
sa cerem ceea ce cere si procurorul.

Va rog foarte mult, spuneti-mi:
- este tarziu daca se trimit Precizari,
asa cum am spus ?
Nu cred ca judecatorul si-a expus parerea in sensul ca nu a fost de acord cu expertiza pt ca astfel ar insemna ca s-a antepronuntat.

Ceea ce puteti face la acest moment este sa depuneti concluzii scrise si sa mergeti pe varianta pe care s-au pus concluzii in fata judecatorului la ultimul termen. Sa explicati de ce considerati dvs ca suma solicitata este cea reala si mai apropriata de prejudiciul incercat (pt ca inteleg ca exista mai multe variante).

Judecatorul va fi cel care decide in functie de toate probele dosarului si nu doar de expertiza efectuata.

Este posibil sa mai existe alte amanari de pronuntare sau chiar o repunere pe rol a dosarului (daca judecatorul nu se considera lamurit).
Judecatorul a respins administrarea Expertizei contabile,
acest lucru mentionandu-se si in Incheierea de sedinta.

Insa, nu a argumentat decizia.

In schimb, in Concluziile scrise
am argumentat ca este foarte dificil ca,
in lipsa unei Expertize,
institutia noastra
sa indice exact care este prejudiciul si sumele pretinse.

In cauza fusese o Expertiza contabila
care nu se finalizase
pentru ca era necesara, in prealabil,
si o Expertiza muzeografica,
care sa stabileasca daca bunurile culturale au fost sau nu supraevaluate,
si apoi urma sa se finalizeze
Expertiza contabila.

Se ceruse administrarea celor 2 Expertize,
dar judecatorul le-a refuzat.
Procurorul trimisese un Raspuns scris catre instanta
in care s-a spus ca prejudiciul il constituie cval contractelor.

Poate acesta a fost si motivul respingerii celor 2 Expertize ?