Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu am primit procesul verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu am primit procesul verbal

Buna ziua
Am depasit masina de politie pe trecerea de pietoni. Am fost oprit de catre agent care a fost singur in masina . Mi-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile dar în momentul în care l-am intrebat de martor mi-a spus buna ziua si a plecat fara sa imi lase procesul verbal pe căra am refuzat sa il semnez.
Va rog sa i-mi spuneti ce este de facut?
Eu acum am numai dovada de 15 zile la mine
Puteti depune plangere si fara PV, depunand restul inscrisurilor. In cuprinsul dovezii de 15 zile apare numarul pv. Precizati acel numar impreuna cu intreaga .
Politia are la dispozitie 60 zile de la intocmire pentru a va comunica PV.
Politistul a procedat corect. Daca nu semnati nu va inmaneaza PV.
Acum care sunt intentiile dvs.? Din cate inteleg chiar ati depasit neregulamentar si tocmai masina politiei...
Daca apreciati util si necesar,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria teritoriala
Mentionez ca in momentul efectuării depasiri pe trecerea de pietoni nu se afla nici un pietoni angajat in traversare.
Acum eu intreb.
Nu cumva pentru asta se da doar amenda si puncte de penalizare?
Ca la regulament spune ca se suspendă permisul doar in cazul neacordari de prioritate la pietoni nu si pentru depăsire pe trecere

Politia are la dispozitie 60 zile de la intocmire pentru a va comunica PV.
Politistul a procedat corect. Daca nu semnati nu va inmaneaza PV.
Acum care sunt intentiile dvs.? Din cate inteleg chiar ati depasit neregulamentar si tocmai masina politiei...

Presupun ca v-au incadrat la art 100 alin 3 lit e din OUG 195/2002
In acest caz se retine permisul.
Va recomand sa faceti cat mai repede plangerea, sa luati certificat de grefa si cu el sa ridicati permisul de conducere.
Chiar daca termenul de 15 zile incepe sa curga de la comunicarea PV, dovada o sa expire in 15 zile de la eliberare.
AvTudor_com, utilizator