Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pontaj instructaj de protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pontaj instructaj de protectia muncii

Instructajul de protectia muncii de la inceputul angajarii se ponteaza?
Cornel Vasile, Consilier juridic
ART. 76 din NM aplicare a L 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare, prevede:
(1) Instruirea lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă la nivelul întreprinderii şi/sau al unităţii se efectuează în timpul programului de lucru.
(2) Perioada în care se desfăşoară instruirea prevăzută la alin. (1) este considerată timp de muncă.