Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Electroșocurile se pot folosi pentru autoapărare?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Electroșocurile se pot folosi pentru autoapărare?

Sunt niste golani care mă amenința,si ma gandesc sa achiziționeze acest produs.Intrebarea mea este următoarea-pot folosi acest produs in cazul in care sunt lovit?Multumesc celor care îmi vor raspunde.
Admin, administrator
Domnul Emil, tin sa va contrazic. Inca din 01.02.2014, de la intrarea in vigoare a noului Cod Penal, infractiunile din Legea 61/1991 au fost abrogate. Infracțiunea la care va referiti dumneavoastra este prevazuta acum in Codul Penal la art. 372 ( "portul sau folosirea fara drept de obiecte periculoase " ), insa continutul nu este identic. Conditie esentiala pentru existenta infracțiunii este locul savarsirii sa fie dintre cele prevăzute in acest articol, ori portul unor astfel de obiecte in orice alt loc ,chiar si pe strada, nu constituie infracțiune (nici contravenție). Cu privire la folosire, poate constitui infractiunea prevazuta de art. 193 din Codul Penal ( lovirea sau alte violente), in conditiile in care cauzeaza suferinte fizice unei persoane. Prin urmare, cel care a pus intrebarea poate purta asupra sa obiectele menționate de dumnealui, cu exceptia locurilor unde sunt interzise, dar le poate folosi doar in conditiile legitimei aparari sau altei cauze justificative sau de neimputabilitate.
FIC., utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu este asa, pentru ca fapta sa indeplineasca conditiile de tipicitate ale infractiunii prevazute de art. 372 c.p. trebuie ca faptuitorul sa poarte fara drept, dispozitivul pentru socuri electrice la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun
In Romania s-au înmulțit cei care nu au nici o preocupare,stau la diverse baruri,nu au nici o sursă de venit,trăiesc din salariul sau pensia părinților,consuma alcool,chiar si droguri,si se iau de tine fara macar sa te cunoasca.Este foarte grav ce se intampla in tara asta.Politia parca este de partea infractorilor,golanilor.Cand te plângi de anumite situatii,se uita la tine in gol.Deci in concluzie-cand ai dreptul sa folosesti asa ceva (spray paraliz sau electrosoc?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu este asa, pentru ca fapta sa indeplineasca conditiile de tipicitate ale infractiunii prevazute de art. 372 c.p. trebuie ca faptuitorul sa poarte fara drept, dispozitivul pentru socuri electrice la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun

~ Conținut șters la cerere ~