Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Declararea domiciliului fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Declararea domiciliului fiscal

Buna ziua. Vad ça din nou Codul Fiscal este modificat prin OUG. Mai nou, Guvernul vrea sa ii oblige pe cei ce pleaca din Romania pe termen lung (care nu pleaca de bine) sa declare la fisc ça parasesc tara. Sunt sanse ça aceasta OUG sa se aplice retroactiv ?? Ce se intampla cu cei care sunt deja plecati din Romania sau vor pleca inainte de intrarea in vigoare à OUG??
Va multumesc cu anticipatie pentru raspunsuri.
Daca inca mai au domiciliu fiscal in Romania, trebuie sa declare schimbarea acestuia.
Cum trebuie sa procedez pentru a declara domiciliul fiscal in Italia? Am inteles ca trebuie o adeverinta de la fiscul italian cum ca sunt rezidenta fiscal in Italia. Mai trebuie si contractul de munca in copie ? Poate depune sora mea documentele la ANAF?