Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara.
Va adesez intrebarea ce urmeaza in numele mamei mele, care ar dori sa se pensioneze anticipat. Din punct de vedere am vechimii in munca are 38 ani si ca si varsta implineste 57 ani in decembrie anul curent.
De curand s-a operat, si din pacate nu s-ar mai putea intoarce la locul actual de munca, datorita faptului ca s-a operat de hernie, iar ea la serviciu trebuie sa ridice greutati destul de mari, fiindu-i imposibil in conditia actuala.
Intrebarea mea este: se poate depune dosarul de pensie fiind in CO medical, sau trebuie sa mai aiba o perioada in care sa lucreze?
Multumesc anticipat.
Poate cere pensie anticipata partiala cu penalizare de 12% incepand cu ziua in care implineste varsta de 56 ani si 11 luni.