avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dreptul suspectului de a fi de față la audierea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dreptul suspectului de a fi de față la audierea martorilor

Sunt suspect intr-un dosar penal. Am dreptul sa fiu de fata la audierea martorilor acuzarii? Dosarul este inca in faza de cercetare la organele de politie.
Ultima modificare: Luni, 11 Septembrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: flomrco47 , utilizator 21:10, 20 Septembrie 2017
Buna seara!

Numai avocatul poate sa asiste la audierea martorilor.

Cu stima.
Nu aveti dreptul, doar avocatul suspectului sau inculpatului are dreptul să asiste la efectuarea oricărui act de urmărire penală. Trebuie sa adreseze cerere organului de urmarire penala in acest sens.
Legea nu recunoaste decat drepul avocatului de a fi prezent la ceea ce vreti.
Este bine sa aveti avocat deoaece acesta poate fi atent la reformularile facute de politist sau procuror.
De regula din urmarirea penala se pregateste probatoriul si ulterior, la instanta, poate fi foarte dificil de redresat situatia spre fi dusa spre adevar...
Ultima modificare: Marți, 12 Septembrie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles si va multumesc pentru raspunsuri. Dar mai am o intrebare:
Daca se ajunge in fata judecatorului pot cere ca martorii sa se prezinte si sa-si sustina declaratiile si in fata instantei ? Sau se merge pe varianta scrisa si martorii nu mai pot fi audiati?
Daca nu recunoasteti acuzatiile la instanta se vor audia martorii in sedinta publica.
Se pot adresa si intrebari.

Alte discuții în legătură

Ordinea administrarii probelor in timpul urmaririi penale aidu aidu In calitate de suspect, am solicitat procurorului administrarea probei cu audierea persoanei vatamate. Am aflat ulterior ca a fost deja audiata persoana ... (vezi toată discuția)
Persoană vatamata viorelv viorelv Persoană vătămata poate asista la audierea martorului in cursul UP si sa adreseze in mod direct întrebări acestuia? (vezi toată discuția)