Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dreptul suspectului de a fi de față la audierea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dreptul suspectului de a fi de față la audierea martorilor

Sunt suspect intr-un dosar penal. Am dreptul sa fiu de fata la audierea martorilor acuzarii? Dosarul este inca in faza de cercetare la organele de politie.
Admin, administrator
Buna seara!

Numai avocatul poate sa asiste la audierea martorilor.

Cu stima.
Nu aveti dreptul, doar avocatul suspectului sau inculpatului are dreptul să asiste la efectuarea oricărui act de urmărire penală. Trebuie sa adreseze cerere organului de urmarire penala in acest sens.
Legea nu recunoaste decat drepul avocatului de a fi prezent la ceea ce vreti.
Este bine sa aveti avocat deoaece acesta poate fi atent la reformularile facute de politist sau procuror.
De regula din urmarirea penala se pregateste probatoriul si ulterior, la instanta, poate fi foarte dificil de redresat situatia spre fi dusa spre adevar...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles si va multumesc pentru raspunsuri. Dar mai am o intrebare:
Daca se ajunge in fata judecatorului pot cere ca martorii sa se prezinte si sa-si sustina declaratiile si in fata instantei ? Sau se merge pe varianta scrisa si martorii nu mai pot fi audiati?
Daca nu recunoasteti acuzatiile la instanta se vor audia martorii in sedinta publica.
Se pot adresa si intrebari.