Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redactarea hotărârii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Redactarea hotărârii

am avut un proces pt tagada de paternitate.si sa pronuntat pe 09.06.2017 am fost azi la judecatorie la arhiva sa intreb daca sa redactat hotararea mi sa spus ca nu e redactata si se motiveaza. imi puteti spune va rog ce inseamna,am cautat raspunsuri dar nu am gasit
Inseamna ca hotararea dumneavoastra nu este inca redactata, probabil si din cauza faptului ca a fost vacanta judecatoreasca.
Conf.art.426(5)NCPC"Hotararea se va redacta si se va semna in cel mult 30 zile de la pronuntare."Aceste termen este cu titlu de recomandare deoarece nu exista sanctiune ptr.judecator daca nu respecta acest termen.