Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cat timp se motiveaza si redacteaza o hotarare ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In cat timp se motiveaza si redacteaza o hotarare ?

Motivare si redactare hotarare
~ Conținut șters la cerere ~
In practica 2_3 luni a devenit un termen rezonabil,din pacate uneori dureaza si 5-6 luni sau mai mult.Puteti incerca dupa trecerea celor 30 de zile sa formulati o cerere de urgentare redactare .
La termenul din data de 07 decembrie 2017, a avut loc pronuntarea.
Astazi este 04 februarie si Tribunalul nu a avut nicio reactie.
Am contactat in 30 ianuarie 2018 regisratura.
Raspunsul a fost " o sa iau legatura cu grefiera" !
Conf.art.426(5)NCPC"Hotararea se va redacta si semna in cel mult 30 zile de la pronuntare."Acest termen este unul de recomandare ptr.judecator,nu are sanctiune.
Mulțumesc mult pentru raspunsurile date !
gheorghecozma, utilizator