avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cat timp se motiveaza si redacteaza o hotarare ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In cat timp se motiveaza si redacteaza o hotarare ?

Motivare si redactare hotarare
Cel mai recent răspuns: gheorghecozma , utilizator 21:56, 7 Februarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
In practica 2_3 luni a devenit un termen rezonabil,din pacate uneori dureaza si 5-6 luni sau mai mult.Puteti incerca dupa trecerea celor 30 de zile sa formulati o cerere de urgentare redactare .
La termenul din data de 07 decembrie 2017, a avut loc pronuntarea.
Astazi este 04 februarie si Tribunalul nu a avut nicio reactie.
Am contactat in 30 ianuarie 2018 regisratura.
Raspunsul a fost " o sa iau legatura cu grefiera" !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conf.art.426(5)NCPC"Hotararea se va redacta si semna in cel mult 30 zile de la pronuntare."Acest termen este unul de recomandare ptr.judecator,nu are sanctiune.
Mulțumesc mult pentru raspunsurile date !
Ultima modificare: Miercuri, 7 Februarie 2018
gheorghecozma, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redactarea hotărârii Cecilia1984 Cecilia1984 am avut un proces pt tagada de paternitate.si sa pronuntat pe 09.06.2017 am fost azi la judecatorie la arhiva sa intreb daca sa redactat hotararea mi sa spus ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca laumotor laumotor Am fost parte intr-un proces civil a carui pronuntare a fost data pe 31 Octombrie 2014 si al carui rezultat nefavorabil il gasesc pe site-ul judecatoriei dar ... (vezi toată discuția)
In cat timp se trimite o sentinta acasa Biianca Biianca Buna ziua. as avea si eu o intrebare la dumneavoastra. pe data de 01.06.2016 am terminat un proces in care s-au dat 30 de zile de la comunicare pentru ... (vezi toată discuția)