Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati la penalitati ????!!!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati la penalitati ????!!!!!

sunt convinsa ca s-a mai discutat pe acest subiect ,dar intrucit sunt o persoana cu o astfel de problema...adica mi se tot adauga de catre asociatie penalitati la penalitati..mentionez ca suma de penalitati initiala a fost stabilita prin hotarite judecatoreasca...doresc sa stiu exact legea in care este stipulat faptul ca nu se plateste ..penalitati la penalitati sau daca se pletesc in ce conditii !!
multumesc aticipat celor care ma vor lumina in acesta problema:)
Legea 230/2007

Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un
sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă,
afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2 %
pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o
perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată,
fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-a aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de
maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităţilor de întârziere
vor face obiectul fondului de penalităţi al asociaţiei de proprietari
şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor impuse asociaţiei
de proprietari de către terţi şi pentru cheltuieli cu reparaţiile asupra
proprietăţii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.
ContSters47264, utilizator
@anita_c
Penalizarile se aplica cotelor de intretinere, fondului de rulment, fondului de reparatii, toate acestea neplatite in termen de 30 zile de la data scadenta. Penalizarile se scriu intr-o rubrica separata si nu se iau in calcul la penalizarile ulterioare, desi fac parte din restante (daca este cazul).
va multumesc..pentru promtitudine
sa aveti un weekend placut =D>