avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2010
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2010

Stiu ca este mult prea devreme sa vorbim despre modul in care se va desfasura examenul de primire in profesia de avocat 2010 ( Examenul de admitere in Barou), insa fiind adepta proverbului romanesc " Nu lasa pe maine ceea ce poti face azi" va propun sa ne adunam fortele si cunostintele acumulate in cadrul facultatii si sa ne apucam temeinic de invatat .
Deoarece sunt anumite subiecte controversate in tematica examenului de anul acesta, as vrea sa va propun dezbateri pe tema acestora.
Eu pornesc de la tematica examenului din anul 2009. Intrebarea mea este daca trebuie sa ma ghidez in pregatirea subiectelor dupa Noul Cod Penal si Noul Cod Civil sau pot merge pe vechile coduri ?

sesiunea de cursuri mai 2011 se adreseaza celor promovati la ex de la Sibiu....febr 2010...

pentru cei admisi in febr 2011 probabil veti urma pe 2012 programul normal de pregatire (martie-noiembrie)

dar chiar daca promovati examenul de def dupa un an, sa zicem, tot dupa 2 ani batuti pe muchie veti fi trecuti pe tabloul definitivilor!

Bafta multa tuturor!
sunt avocat stagiar de la alt barou noua ne-au dat rezultatele din decembrie.inppa-ul e obligatoriu ,dupa un an de stagiatura mergem obligatoriu la inppa si acolo ne dam definitivatul (la 5 materii,oral si spetze,mai bine ca nu o sa mai mearga cu casca cum a mers pana acum de aveau unii colegi nesimtenia sa si-o ia pana si la def).cu hartia de la inppa ca am absolvit,mergem la baroul de unde apartinem si ne publica direct in tabloul de definitivi,fara niciun examen in plus.inppa ul are obligatia ca in urm ani sa deschida centre pe langa fiecare barou in parte.ce-o sa faca cei de la suceava,or sa vina pana la brasov la inppa unde e cel mai aproape?
in leg cu cei de la buc stati linistiti ca cei care o sa termine anul de stagiatura o sa puteti sa va inscrieti la inppa,s-au gandit ei bine sa nu ramanem fara sa le dam cei 1400 de ron.
nu vb din auzite si mai ales ca nu mai am niciun interes aiurea.
va doresc multa bafta dar imi pare rau sa spun asta eu cred ca bafta a trecut ca sunt corectate de ceva timp.
in urmatorii ani? eu zic ca ar tb sa aiba bunul-simt de a deschide centre teritoriale din momentul obligativitatii INPPA...Daca tot ne-au bagat pe gat INPPA (vorba aceea: "daca e obligatoriu cu placere")..macar sa ne scuteasca de deplasari..
Multa bafta celor care asteapta rezultatele la BB!
Incredibil!!!!!! a trecut si 1 februarie si astia nu au afisat rezultatele!!!#-o
ghostinthe_night a scris:

Marya22,se pare ca nu esti deloc la curent cu noile modificari legislative...

[ link extern ]

„Avocaţii stagiari, după înscrierea în barou, au obligaţia să urmeze cursurile Institutului Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor, în perioada de stagiu [...] ”


" Având în vedere că aceste dispoziţii imperative ale legii au survenit ulterior momentului publicării anunţului de înscriere la cursurile de formare profesională iniţială organizate de Institutul Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor,


aducem la cunoştinţă următoarele:


I. La cursurile ce vor începe în luna februarie 2011 şi se vor finaliza prin examen de absolvire în sesiune noiembrie-decembrie 2011, vor fi înscrişi avocaţii stagiari care fac dovada efectuării unui an de stagiatură calculat de la data înscrierii în evidenţele (pe tabloul) baroului până la data de 28 februarie 2011 inclusiv.

Toate menţiunile cuprinse în anunţul de înscriere pentru aceste cursuri afişat pe site-ul INPPA rămân neschimbate.


II. În luna mai 2011 vor debuta cursuri de pregătire profesională iniţială la care vor fi înscrişi avocaţii stagiari care nu îndeplinesc condiţiile de vechime prevăzute la pct. I. Aceste cursuri se vor finaliza prin examen de absolvire în sesiunea februarie – martie 2012.

Avocaţii stagiari care nu îndeplinesc condiţiile de vechime prevăzute la pct. I vor putea depune cererile de înscriere la cursurile de pregătire profesională iniţială până la data de 11 martie 2011. [...] "

daca ai dat examen in sesiunea noiembrie,ar trebui sa te grabesti sa te pui la curent cu noile prevederi.

totusi...cineva avizat care poate sa-mi raspunda la postul anterior?
eu zic ca nu prea mai e timp.


nu este adevarat daca ai sa citesti cu atentie pe site-ul inppa, ai sa vezi ca scrie foarte clar PEntru canditatii care au sustinut examenul de admitere in Nov 2010, se va organiza o sesiune de admitere inppa (pe baza de dosare nu examen) in anul 2012, la inppa nu te poti inscrie decat dupa efectuarea unui an de stagiu ...practic Inppa va fi anul 2 de stagiu!

Alte discuții în legătură

Examen barou februarie Alexandru Focia Alexandru Focia Care este forma subiectelor date la urm examen? In metodologie nu scrie decat ca sunt subiecte grila. Cate variate, cate raspunsuri sunt corect? Unde ar trebui ... (vezi toată discuția)
Admiterea in barou mihaelamiki99 mihaelamiki99 buna ziua ..poate cineva sa ma ajute si pe mine cu mai multe detalii despre admiterea in barou??m-am intors curand din strainatate si nu stiu nimic despre ... (vezi toată discuția)
o regaminte stoja_kiss stoja_kiss Buna ziua m-ar interesa si pe mine sa intru in barou anul acesta 2011 am inteles ca examenul de admitere barou pentru avocatii stagiari este in noiembrie ... (vezi toată discuția)