Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avize, PUZ și scoatere din circuitul agricol pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avize, PUZ și scoatere din circuitul agricol pentru construcții anexe gospodărești ale exploatației agricole situate în extravilan

Bună ziua,

La o plantație agricolă - livadă - pe care urmează să o înființez (momentan este teren agricol nelucrat), doresc să fac împrejmuire și să amplasez 2 containere tip birou, un puț, sistem de irigații și sa fac o groapă impermeabilizată pe post de rezervor pentru stocarea apei de irigații. Toate construcțiile, inclusiv împrejmuirea, se fac fără fundații, tocmai pentru a păstra caracterul temporar al acestora, așa cum este definit și în L. 50/1991. Terenul este arabil, extravilan, POT - procentul
de teren afectată de anexele gospodărești ale exploatației agricole - este de 0,0027% și nu am cerut scoaterea din circuitul agricol prin cererea de C.U.

Întrebările sunt:
1) Este obligatorie scoaterea din circuitul agricol pentru împrejmuire și construirea anexelor gospodărești ale exploatației agricole situate în extravilan? Dacă da, conform cărei prevederi legale?
2) Este corect să mi se ceară PUZ și aviz O.A.R prin CU pentru aceste construcții temporare?

Vă mulțumesc!
Thunderdrinker, utilizator
Nu prea vad cum anume o groapa impermeabilizata este constructie temporara... Amplasarea unor containere pe teren, da, insa in mod curent si acestea se amplaseaza pe o placa, cu fundatie si proiect. La fel putul nu poate fi constructie temporara nici daca e in camp, el trebuie sa respecte anumite norme si distante fata de unele obiective.
Nu cunosc daca acestea sunt motivele pentru care vi s-au solicitat acele documente, insa din experienta mea imobiliara, ce ati descris dv. nu sunt chiar constructii temporare.
Si constructiile agrigole, de imbunatatiri funciare, de instalatii tehnice/tehnologice sunt supuse autorizarii, in baza unui plan de amenajare a teritoriului parca se cheama.