Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA de recuperat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA de recuperat

Buna ziua, ce se intampla cu tva de recuperat, pentru care nu s-a cerut rambursare,cand se va trece la sistemul SPLIT TVA?
Nu are legatura cu sistemul plata defalcata a TVA. Il puteti solicita la rambursare.
multumesc pentru raspuns, dar nu vreau sa solicit rambursarea TVA.Ma intereseaza daca pot recupera ca si pana acum prin decontul de tva.
Da, veti putea recupera ca si pana acum. Plata defalcata, nu are legatura cu deductibilitatea, care e reglementata de Codul Fiscal.