Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pensionar militar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pensionar militar

Pensionarul militar care se angajeaza cu contract de munca este scutit de la plata CAS pentru veniturile din salarii?
Nu este scutit de plata CAS pentru veniturile din salarii.
Conform legii 227
"ART. 141 - Excepții specifice contribuțiilor de asigurări sociale

Se exceptează de la plata contribuțiilor de asigurări sociale următoarele venituri:
b) veniturile din salarii și asimilate salariilor realizate de persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, precum și de către persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, care nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii."
Eu de aici inteleg ca nu contribuie la CAS.