avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Pensionar militar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Pensionar militar


Pensionarul militar care se angajeaza cu contract de munca este scutit de la plata CAS pentru veniturile din salarii?
Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 18:42, 13 Septembrie 2017
Nu este scutit de plata CAS pentru veniturile din salarii.
Conform legii 227
"ART. 141 - Excepții specifice contribuțiilor de asigurări sociale

Se exceptează de la plata contribuțiilor de asigurări sociale următoarele venituri:
b) veniturile din salarii și asimilate salariilor realizate de persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, precum și de către persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, care nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii."
Eu de aici inteleg ca nu contribuie la CAS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire contributie la pensie pentru pensionarii militari angajati cu cim Miha2018 Miha2018 Buna ziua!!! Suntem o firma de paza si protectie si printre angajati au existat si mai exista inca salariati pensionari din sistemul militar, angajati in ... (vezi toată discuția)
Legea 227/2015 art.141 lit.b Ioan64 Ioan64 Bună ziua. Aș dori să mă lămuresc în privința formei finale valabile a articolului 141 lit. din legea 227/2015, cod fiscal, care prevede că se ... (vezi toată discuția)
Bună avocat.net! aș dori să știu dacă am înțeles corect ... Ioan64 Ioan64 Bună avocat.net! Aș dori să știu dacă am înțeles corect conținutul art.141 lit.b din legea 227/2015 Art. 141 - Excepţii specifice contribuţiilor de ... (vezi toată discuția)