Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Restituire contributie la pensie pentru pensionarii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Restituire contributie la pensie pentru pensionarii militari angajati cu CIM

Buna ziua!!! Suntem o firma de paza si protectie si printre angajati au existat si mai exista inca salariati pensionari din sistemul militar, angajati in cadrul societatii in baza contractelor individuale de munca. Unul dintre acestia solicita acum restituirea CAS pentru perioada 01.2016 - 12.2017 conform art. 141 lit. b) din Legea 227/2015. Ce obligatii are societatea angajatoare? In ce conditii se poate valorifica acest stagiu pentru obtinerea unei pensii in baza Legii 263/2010. Multumesc!!
Contributii sociale datorate de pensionarii militari, in 2018
[ link extern ]
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns! Pentru anul 2018 imi este clar. Eu ma refeream la anii 2016 - 2017 cand acest tip de pensionari au fost scutiti de la plata contributiei la pensie cf. art. 141 lit. "b" din Legea 227/2015: "ART. 141 - Excepții specifice contribuțiilor de asigurări sociale:
Se exceptează de la plata contribuțiilor de asigurări sociale următoarele venituri:
b) veniturile din salarii și asimilate salariilor realizate de persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, precum și de către persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, care nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii."
Din greseala in cadrul societatii noastre au fost retinute aceste contributii iar salariatii in cauza solicita acum restituirea acestor sume, chiar daca ei si-au primit salariul net negociat cu angajatorul. Suntem obligati ca si societate sa restituim acesti bani salariatilor si cum se pot recupera aceste sume de la stat? Multumesc!!