Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 227/2015 art.141 lit.b
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 227/2015 art.141 lit.b

Bună ziua. Aș dori să mă lămuresc în privința formei finale valabile a articolului 141 lit. din legea 227/2015, cod fiscal, care prevede că se exceptează de la plata contribuțiilor de asigurări sociale veniturile din salarii și asimilate salariilor realizate de către persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, din activități pentru care există obligația asigurării în aceste sisteme potrivit legii. În situația de pensionar în sistemul militar, și în calitate de angajat al unei firme private pot beneficia de scutirea la plata contribuției asigurărilor sociale. Mulțumesc.
Legea, in optiunea mea, se refera numai la sistemele proprii de asigurare si , ca atare, nu puteti fi scutit de plata c.a.s.
Vă mulțumesc, dar, sistemul pensiilor militare este un sistem propriu de asigurări sociale, sau înțeleg greșit?