Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reglementarile OUG 53/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reglementarile OUG 53/2017

Avand in vedere reglementarile art.119 cu privire la evidentierea orelor de munca prestate zilnic de angajat am nevoie de o lamurire. Pt. un salon cosmetic care are activitate mai intensa la safarsitul saptamanii, adica sambata si in care angajatele presteaza mai mult de 8 ore, pot trece in condica perioada lucrata, iar cele 2 zile de repaus saptamanal sa fie acordate in zilele urmatoare (adica duminica si luni), iar pt. pastarea normei de lucru a lunii sa apresteze mai putine ore in zilele de marti miercuri,joi, astfel incat sa respecte norma de lucru a lunii????
Ceea ce doriti dvs , mai intai, trebuie sa aveti mentionat in c.i.m., durata timpului de munca inegala.

De exemplu, marti , miercuri , joi sa lucreze cate 6 ore/zi , iar vineri sa lucreze 12 ore /zi, sambata 10 ore/zi.

Daca lucreaza sambata, atunci duminica si luni va avea repausul saptamanal.