Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de coloaborare. Ce prevederi exista?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de coloaborare. Ce prevederi exista?

Buna ziua,

Lucrez online in IT (sunt un afiliat care promovreaza diferite servicii - sunt platit pe baza de comision).

Toti clientii sunt din afara Romaniei (deobicei din afara UE in paradisuri fiscale).

Contabilul mi-a zis ca am nevoie de un contract de prestari servicii de la fiecare client cu care lucrez. Pentru mine e ok si fara contract pt ca lucrez asa cu clientii mei de 10 ani.

1) Problema mea este ca nimeni nu vrea sa semneze contractele pe care le trimit online. As dori sa stiu daca ajunge acordul clientilor prin email? Adica eu trimit contractul nesemnat prin email, si clientul il accepta acolo printr-un simplu reply?

2) Fiecare firma are un site pentru afiliati. Cand ma inregistrez, trebuie sa dau accept la termeni si conditii. Acea pagina arata ca un contract insa nu contine datele firmei sau datele mele. Ajunge daca listez aceasta pagina in loc de contract?

3) conform legii ce trebuie sa contina un contract si in ce forma trebuie sa fie? E ok daca ii doar online si nesemnat?

Va rog sa ma ajutati.
nu stie nimeni?