Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Colaborare pe internet. Am nevoie de contract?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Colaborare pe internet. Am nevoie de contract?

Lucrez cu cateva firme pe internet ca afiliat(le aduc clienti). Fac online marketing pentru ei.

As dori sa stiu daca sunt obligat sa fac contracte cu aceste firme? Majoritatea firmelor este din afara UE. Eu nu am nevoie de contract si nici ei, dar nu vreau sa iau vreo amenda la un eventual control ANAF.

Daca am nevoie de contract atunci acesta trebuie sa fie semnat? Ce trebuie sa contina? Sau ajunge daca trimit contractele prin email, si primesc acordul firmelor tot prin email?

Unele firme au o pagina de 'Termeni si conditii pentru afiliati' unde scrie clar despre ce este vorba insa formatul acestor pagini nu corespunde cu formatul contractelor din Romania. Adica nu au data, si nu contin datele firmei mele.

De exemplu daca ar fi sa-mi promovez siteul prin google, atunci cum as putea primi un contract semnat de la Google? Eu cred ca ar fi imposibil.
nu stie nimeni?
~ Conținut șters la cerere ~