Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare functie......?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare functie......?

Incepand cu luna aprilie 2008 mi sa schimbat domeniul de activitate la firma la care eram si am fost pusa sa ma ocup de salariati(pontaje,calcul salarii,intocmire declaratii si depunerea acestora,contracte,etc),neavand la acea perioada nici o calificare in acest domeniu.
Am decis,pentru ca tot ocupam acest post sa urmez cursurile de calificare pentru IRU si ale programului de salarii in care lucram-WizSalary.
La data de o1.07.2008 am obtinut certificatul de calificare pentru pr.de salarii iar la 01.08.2008 pe cel de IRU.
Cu toate ca le-am prezentat la firma patronul stiind ca urmam acele cursurii,functia in C.M. mi-a ramas neschimbata, fiind aceea de Receptioner-Distribuitor.
Am o sg. intrebare:daca ocupam acel post si aveam si calificare pentru acesta,oare nu trebuia patronul sa-mi schimbe functia in C.M.?

multumesc

leonora

leonora a scris:
[...] La data de o1.07.2008 am obtinut certificatul de calificare pentru pr.de salarii iar la 01.08.2008 pe cel de IRU.
Cu toate ca le-am prezentat la firma patronul stiind ca urmam acele cursurii,functia in C.M. mi-a ramas neschimbata, fiind aceea de Receptioner-Distribuitor.
Am o sg. intrebare:daca ocupam acel post si aveam si calificare pentru acesta,oare nu trebuia patronul sa-mi schimbe functia in C.M.? [...]

Daca functia in CM ti-a ramas neschimbata tu nu ocupai acel post. Doar ai "fost pusa sa [te ocupi] de salariati(pontaje,calcul salarii,intocmire declaratii si depunerea acestora,contracte,etc),neavand la acea perioada nici o calificare in acest domeniu".
Iulian MANEA, Contabil
Patronul trebuia sa schimbe incadrarea si salariul.Daca ati dus acte doveditoare in acest sens , mergeti si la I.T.M si vedeti ce se poate face. Nu este normal sa ramaneti cu acelasi salariu si cu aceeasi functie .
Conteaza si daca in organigrama firmei ers un asemenea post.
Ma intreb totusi, acele sarcini de serviciu, respectiv: pontaje, calcul salarii, intocmire declaratii si depunerea acestora, contracte in ce baza erau executate. Erau prevazute in fisa postului dvs sau printr-o dispozitie scrisa a conducerii? Sau le executati doar in baza intelegerii verbale cu angajatorul?
Pentru ca daca nu aveti ceva scris, puteti sa le refuzati....sau sa nu va asumati riscul acestora.
Am fost rautacios, insa am dreptate: maine, daca vrea, patronul poate sa puna pe oricine pe acel post pentru ca @leonora nu era numita acolo, chiar daca facea munca de IRU.
Am ocupat acest post in urma demisiei colegei mele care stiu ca ea avea in CM trecuta aceasta functie ca doar eu am fost la ITM pentru a incheia CIM al acelei persoane.
Nu a existat nici o dispozitie scrisa pe aceasta tema iar de fisa postului nici nu poate fii vorba.Totul sa petrecut verbal datorita crizei de timp in care ne aflam,fata dandu-si demisia fara a urma un preaviz.
De refuzat nu mai am ce sa refuz,urmand ca peste cateva zile sa intru in somaj (acum ma aflu in preaviz),patronul luand aceasta decizie datorita crizei economice,spune el,insa postul nu a fost desfiintat cum stiu eu ca ar fi legal la art.cu care urmeaza sa-mi incheie CIM art.65.alin.1.
De aceea as doream sa stiu daca este obligat cumva sa-mi incheeie CM cu functia ce am ocupat-o in final in aceasta firma avand in vedere ca am calificare de IRU obtinuta in perioada in care ocupam acest post.

Multumirii

leonora